کد خبر 100426

وزارت امور خارجه روسیه ساعاتی پس از پایان نشست غیررسمی وزرای خارجه کشورهای عضو برجام طی بیانیه‌ای اعلام کرد که بازگشت آمریکا به برجام باید بدون پیش‌شرط انجام گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از ریانووستی، وزارت امور خارجه روسیه دوشنبه شب طی بیانیه‌ای از طرف سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که بازگشت آمریکا به برجام باید بدون پیش‌شرط انجام شود.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه که ساعاتی پس از پایان نشست مجازی غیررسمی وزرای خارجه کشورهای عضو برجام صادر شده، آمده است: «مسکو با بررسی شرایط موجود به این نتیجه رسیده است که بازگشت ایالات متحده به برجام برای حل‌وفصل [اختلافات پیرامون] برنامه هسته‌ای ایران باید بدون هرگونه پیش‌شرطی انجام شود.»

وزارت خارجه روسیه افزوده است: «ما و شرکایمان آماده‌ایم تا در این زمینه با یکدیگر همکاری و به آمریکایی‌ها کمک کنیم که مسیر درست را در پیش بگیرند. این به نفع همه ماست.»

در ادامه این بیانیه، وزارت امور خارجه روسیه با قدردانی ابراز آمادگی ایران برای بازگشت فوری به اجرای کامل برجام در صورت اینکه آمریکا نیز چنین کاری انجام دهد، تأکید کرده است: «ما امیدواریم که این سیگنال نه تنها توسط اعضای کنونی برجام بلکه توسط آمریکایی‌ها نیز دریافت شود. رعایت کامل مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل برای طرف آمریکایی یک مسئله انتخابی نیست، بلکه یک اجبار برای هر کشوری است که به ماده 25 منشور ملل متحد احترام می‌گزارد.»

در پایان این بیانیه نیز تصریح شده است: «هدف طرف روسی این است که همکاری‌های خود با دیگر اعضای برجام در راستای اجرای سیستماتیک برجام در همه ابعاد آن با تکیه بر توازن منافع و اصل عمل متقابل به‌شدت تقویت کند.»/ تسنیم 

 

 

ارسال نظر

تازه ها