کد خبر 100425

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که برای بررسی وضعیت بازار جهانی نفت به مسکو سفر کرده است، گفت: در دیدار با مقام های روسیه ، برای توسعه همکاری های فنی در حوزه نفت و گاز با این کشور توافق کردیم. وی در مسکو به مذاکرات خود با "الکساندر نوواک" معاون نخست وزیر روسیه و "نیکلای شولگینوف" وزیر انرژی این کشور اشاره کرد و افزود: یکی از موضوع هایی که گفت و گو کردیم درباره بازار جهانی نفت بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که برای بررسی وضعیت بازار جهانی نفت به مسکو سفر کرده است، گفت: در دیدار با مقام های روسیه ، برای توسعه همکاری های فنی در حوزه نفت و گاز با این کشور توافق کردیم.

زنگنه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مسکو به مذاکرات خود با "الکساندر نوواک" معاون نخست وزیر روسیه و "نیکلای شولگینوف" وزیر انرژی این کشور اشاره کرد و افزود: یکی از موضوع هایی که گفت و گو کردیم درباره بازار جهانی نفت بود.

زنگنه توضیح داد که در مذاکرات در مسکو برای تثبیت بازار جهانی نفت گفت و کو و تبادل نظر کردیم.

وی یادآورشد : روسیه در این سالها نقش تعیین کننده ای در ثبات بازار جهانی نفت داشته است و باتوجه به همکاری های جدی در اوپک در چارچوب اوپک پلاس با یکدیگر گفت و گو کردیم. نظرات ما در این عرصه به یکدیگر نزدیک بود.

وزیر نفت با یادآوری اینکه روز چهارم ژانویه جلسه اوپک پلاس برگزار می شود، ادامه داد: در ماه فوریه نیز جلسه ای در این رابطه برگزار خواهد شد.

وی گفت که هر دو کشور تاکید داشتند که این کار برای حفظ ثبات بازار جهانی نفت و احتمالاتی که در آینده در این عرصه وجود دارد، مهم است.

توسعه روابط ایران و روسیه در عرصه نفت و گاز

زنگنه افزود: بخش بعدی (گفت و گوهای ما با طرف روسی) مربوط به روابط دوجانبه بود. ما همکاری های خوبی با شرکت های روسی داریم و قرار بر این است که این همکاری ها با شرکت های روسی در حوزه نفت و گاز و شرکت های روسی سازنده تجهیزات در این عرصه تداوم یابد.

وی توضیح داد که در این عرصه تبادل نظر کردیم و تصمیم هایی اتخاذ شد و پیگیر هستیم تا اجرا شود و سطح روابط دو کشور ارتقا یابد.

وزیر نفت کشورمان یادآورشد که ما روسیه را به عنوان شریک راهبردی می شناسیم و این شراکت چیزی نیست که با فضای گرمی و سردی در فضای بین المللی تغییر کند.

زنگنه گفت: شرکت های روسی سازنده تجهیزات نفت و گاز اگر می خواهند در ایران فعالیت کنند باید بیایند باتوجه به قانون حداکثر استفاده از توان داخلی سرمایه گذاری کنند. آنها باید با شرکت های ایرانی شریک شوند و با همتایان ایرانی گفت و گو کرده تا بتوانند به نتیجه برسند.

وی افزود: کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه و همکارانشان در سفارت قرار شد توافق ها را دنبال کنند. اگر شرایط کرونا نبود خیلی ساده می توانستند این کار را انجام دهند. اما در شرایط کنونی هم با رعایت پروتکل بهداشتی می توان می توانیم ارتباطات را برقرار کنیم و ما از اینکه در بخش هایی که نیاز داریم سرمایه گذاری شود استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: شمار عرضه کنندگان هم زیاد خواهد شد و شرکت های ایرانی با کیفیت بهتر می توانند رقابت کنند و دسترسی ما به تجهیزات (در حوزه نفت و گاز) بیشتر می شود.

همکاری در اوپک گازی

زنگنه همچنین به همکاری در چارچوب اوپک گازی اشاره کرد و ادامه داد: معمولا سالی یک بار در اوپک گازی جلسه داریم و این جلسه پیشتر برگزار شد.

وی افزود: در چارچوب اوپک پلاس تبادل اطلاعات فنی می شود اما اثرگذاری در قیمت بازار جهانی گاز ندارد. بازار گاز با بازار جهانی نفت تفاوت دارد./ انتخاب 

 

ارسال نظر

تازه ها