کد خبر 100343

طبق اعلام وزارت کشاورزی طبق پیشبینی ها در سال 1400 تولیدات حبوبات در کشور بیش از 20 درصد افزاش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیز کریمی اظهار داشت: به رغم کاهش ۳ درصدی سطح زیر کشت حبوبات نسبت به سال زراعی گذشته به علت افزایش عملکرد، تولید حبوبات در مجموع با ۲۱ درصد افزایش به ۸۴۹ هزار تن برسد.

وی با اشاره به ارتقای ۴ درصدی عملکرد تولید حبوبات در سال زراعی جاری گفت: پیش بینی می‌کنیم عملکرد حبوبات به ۲۳۸۱ کیلو گرم در هر هکتار افزایش یابد.

عزیز کریمی، سطح زیر کشت حبوبات را در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰ حدود ۸۱۸ هزار هکتار برآورد و خاطر نشان کرد در سال زراعی قبل سطح زیر کشت حبوبات در کشور ۸۴۱ هکتار بود.

وی از برنامه ریزی برای تدارک بذر حبوبات خبر داد و اذعان داشت: امسال برای کل کشت حبوبات کشور ۱۲۰۰ تن بذر تدارک دیده شده است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تقریباً در بیشتر استان‌های کشور، کشت پاییزه حبوبات صورت می‌گیرد، گفت: غالب کشت در استان‌های غربی، شمال غربی و شمال شرقی انجام می‌شود.

وی تغییر الگوی کشت حبوبات دیم از بهاره به پاییزه و انتظاری، افزایش ضریب نفوذ بذور گواهی شده در مزارع، افزایش درجه مکانیزاسیون و تهیه و ابلاغ طرح جامع بهره‌وری لوبیا را از پروژه‌های مهم در حوزه حبوبات نام برد.

عزیز کریمی ابراز داشت: بیشترین تولید نخود در استان‌های کرمانشاه، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی انجام می‌شود.

وی گفت: بیشترین میزان تولید عدس به استان‌های اردبیل، لرستان، قزوین و خراسان شمالی و بیشترین تولید لوبیا به استان‌های فارس، لرستان، زنجان و مرکزی اختصاص دارد.

عزیز کریمی داشت: هزینه‌های کارگری در حوزه تولید حبوبات کشور نیز در سال زراعی جاری با افزایش روبرو بوده است./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها