کد خبر 98573

پتروشیمی زاگرس به عنوان یکی از تولیدکنندگان به نام متانول در کشور طی هفت ماهه گذشته توانسته با تولید حدود 2 میلیون و 700 هزار تن متانول به درآمد 6500 میلیارد تومانی برسد که حدود 30 درصد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر است.

پتروشیمی زاگرس که در مقیاس 100 شرکت برتر ایران رتبه سی و دوم را دارد با تولید 3.3 میلیون تن متانول در سال به عنوان چهارمین شرکت بزرگ متانول‌ساز در جهان شناخته می‌شود.

1

اطلاعات کلی صنعت متانول

طبق آمار موجود منتشره توسط موسسه MMSA، در سال 2020، ظرفیت اسمی تولید متانول در جهان 150.99 میلیون تن بوده است. ظرفیت تولید متانول ایران 12 میلیون تن است که 42.8 درصد تجارت جهانی متانول را پوشش می‌دهد. پتروشیمی زاگرس با تولید 1 میلیون 533 هزار تن متانول در نیمه اول سال جاری 27.5 درصد متانول ایران و 11.8 درصد تجارت جهانی متانول را در اختیار دارد. گفتنی است ایران 40 درصد از تولید متانول در خاورمیانه را نیز در اختیار دارد.

 بازارهای صادراتی زاگرس در سال 99 چین با 86 درصد و هند با 14 درصد است.

2

سهامداران عمده پتروشیمی زاگرس

شرکت نفت و گاز پارسیان که با نماد معاملاتی «پارسان» در بازار سرمایه فعال است با در اختیار داشتن حدود 40 درصد از سهام پتروشیمی زاگرس به عنوان سهامدار عمده شناخته می‌شود.

3

بررسی عملکرد فروش زاگرس

بررسی مقدار و ارزش فروش پتروشیمی زاگرس در 5 سال گذشته روند صعودی درآمدزایی از محل فروش متانول را نشان می‌دهد. از سال 95 تا 97 نمودار فروش مقداری سیر نزولی داشته اما درآمد افزایش یافته است؛ علت افزایش درآمد برخلاف کاهش فروش مقداری تغییرات مثبت در نرخ فروش متانول در سال‌های 95 تا 97 بوده است. در بازه زمانی نیمه اول 98 و نیمه اول 99 با وجود آنکه مقدار فروش تقریبا ثابت بوده شاهد افزایش قابل توجه در نرخ این محصول هستیم.

4

5

بررسی درآمد زاگرس در هفت ماه منتهی به مهرماه

شرکت زاگرس در هفت ماه منتهی به مهرماه، درآمد ۶ هزار و ۳۷ میلیارد تومانی داشته است؛ که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۳ درصدی داشته است. بیشترین میزان درآمد را شرکت در شهریور و مهرماه حاصل کرده است به طوری که در این دو ماه، به ترتیب رشد ۵۶ و ۱۷۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را برای خود رقم زده است. این در حالیست که در برخی ماه‌ها همچون فروردین، اردیبهشت و مرداد درآمد زاگرس تغییرات منفی نسبت به دوره‌ی مشابه را رقم زده است.

6

 

 

ارسال نظر

تازه ها