کد خبر 37398

بااقتصاد بررسی می‌کند

سیمان دورود در فعالیت 9 ماهه منتهی به آذر 97، 72.5 میلیارد تومان فروش داشته و در این مدت 5 میلیارد تومان سود خالص ساخته است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سیمان دورود در 9 ماهه 97 توانست به اندازه عملکرد یک ساله 96 فروش داشته باشد. این شرکت در فعالیت 9 ماهه خود در سال 97، مبلغ 72 میلیارد تومان فروش داشته است است. افزایش فروش شرکت به همراه کاهش بهای تمام شده، موجب سودآوری شرکت در فعالیت 9 ماهه شده است. تعداد فروش شرکت در 9 ماهه 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد رشد داشته است و از فروش 499 هزار تن به 603 هزار تن فروش رسیده است. افزایش تناژ فروش به همراه افزایش نرخ فروش محصولات در بازار داخل موجب افزایش درآمد شرکت شده است به طوری که توانسته زیان 6 میلیارد تومانی در 9 ماهه 96 را به سود خالص 5 میلیارد تومانی تبدیل کند.

 صنعت سیمان رابطه تنگاتنگی با صنعت ساختمان و ساخت و ساز دارد. با رشد تقاضا برای ساخت و ساز بخش خصوصی، پروژه‌های دولتی می‌توان به رشد صنعت سیمان امیدوار بود. علاوه بر رونق و افزایش تقاضا برای ساخت و ساز در بازار داخل، افزایش تقاضای کشورهای همسایه و سیاست‌های تعرفه‌ای دولت جهت صادرات می‌تواند بر روند درآمدزایی صنعت سیمان اثرگذار باشد. کشورهای سوریه، افغانستان و عراق کشورهای هدف مناسبی جهت صادرات سیمان به شمار می‌روند. اما شرکت سیمان دورود در فغالیت 9 ماهه خود در بازار صادراتی فعال نبوده است و فروش شرکت در بازار داخل می‌باشد. روند نابسمان اقتصادی و افزایش تورم همراه با رکود اقتصادی می‌تواند عامل تهدید کننده برای صنعت سیمان و صنایع وابسته به ان باشد. نگاه به روند درآمدی شرکت در دوره مشابه تحریمی قبل نشان از کاهش فروش شرکت دارد که از این رو می‌توان ریسک وجود تحریم و کاهش ساخت و ساز را برای شرکت‌های سیمانی در نظر گرفت و وجود بازارهای صادراتی می‌تواند پوششی برای جبران این ریسک در بازار داخل به شمار آید. اما در هر صورت پیش بینی شرکت برای سال مالی 97 فروش 93میلیارد تومانی پیش بینی کرده است که تا کنون 80درصد از پیش بینی خود را محقق ساخته است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها