کد خبر 138209

در پایان دوره 9 ماهه چکاپا ، درآمدها و سود شرکت با شیب ملایم افزایش یافته و گفتنی است که بهای تمام شده شرکت در قیاس با درآمدها افزایش بیشتری را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کارخانه کاغذ پارس تنها تولیدکننده خمیر و کاغذ ویرجین شیمیایی در ایران است. برای تولید کاغذ به سلولز به عنوان ماده اولیه نیاز است که سلولز در سه منبع پیدا می‌شود : درختان، گیاهان یک ساله مانند باگاس و کاغذهای بازیافتی

در مرحله اول از سلولز موجود در منابع مذکور، خمیر استحصال می‌شود. اگر ماده اولیه تولید خمیر، چوب درخت و یا گیاهان یکساله باشد همیر را ویرجین و اگر کاغذها و کارتن‌های بازیافتی باشد خمیر را غیر ویرجین می‌نامند. تولید خمیر از سلولز به روش‌های متفاوتی امکان‌پذیر است که مطرح‌ترین روش آن تولید خمیر شیمیایی است. خمیر تولید شده به روش شمیایی ، بهترین و ماندگارترین کیفیت را داراست و در طول زمان تغییر کیفیت ندارد.

تولید کاغذ از خمیر: خمیر تولید شده به صورت امولسیون با اصافه شدن برخی مواد افزودنی و برخی خمیرهای خاص مانند خمیر الیاف بلند، به انواع کاغذ مورد نظر تبدیل می‌شود. از آنجایی که خمیر تولید شده در این شرکت به روش شیمیایی تولید شده، فلذا کاغذ تولید شده نیز خواص ثبات رنگ و کیفیت را در طول زمان داراست.

بازارهای اصلی

محصول اصلی شرکت به دو طبقه‌ی خمیر و کاغذ تقسیم بندی می‌شود. بازار هدف در نظر گرفته شده برای کاغذ تولیدی این شرکت بازار داخل و در مورد خمیر قابل فروش ، بازارهای صادراتی است.

بررسی صورت سود و زیان 

در صورت مالی 9 ماهه گروه صنایع کاغذ پارس که منتهی به 31 مرداد 1401 است، درآمدهای عملیاتی برابر 990.1 میلیارد تومان بوده که 34 درصد بیشتر از دوره مشابه قبلی است. بهای تمام شده با رقم 694 میلیارد تومان افزایش 50 درصدی داشته و سود ناخالص با رشد 7 درصدی به 296 میلیارد تومان رسیده است.

سود عملیاتی 5 درصد افزایش یافته و به رقم 279.4 میلیارد تومان رسیده و سود خالص با رشد 26 درصدی به رقم 240.8 میلیارد تومان رسیده تا به ازای هر سهم 25.7 تومان محقق شود.

 

ارسال نظر

تازه ها