کد خبر 137981

بیمه دانا نمادی که در دو روز معاملاتی گذشته مورد توجه خریداران قرار گرفته در دوره سه ماهه اول امسال عملکرد افزایشی با جهش سودسازی را پشت سر گذاشته بود و به نظر می‌رسد با توجه به نزدیک شدن به پایان دوره 6 ماهه شرکت و انتظارات برای انتشار یک گزارش خوب دیگر استقبال سهامداران برای خرید سهام این شرکت افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بیمه دانا در صورت مالی دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد 1401 عملکرد بسیار خوبی را از خود به جا گذاشته است. 

منابع مالی در اختیار بیمه دانا

از ابتدای سال تا تاریخ 31 خرداد 1401 مبلغی معادل حدودی 2287 میلیارد تومان از بیمه‌نامه‌های صادره (سنواتی و جاری) در حساب‌های بانکی شرکت وصول گردیده است. مانده وجوه نقد در پایان دوره سه ماهه مبلغ 1346 میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت صورت پذیرفته مبلغ 1713 میلیارد تومان، مطالبات از بیمه‌گذاران و نمایندگان مبلغ 8136 میلیاردتومان و مطالبات از بیمه‌گران و بیمه‎گران اتکایی مبلغ 427 میلیارد تومان بوده است.

سهم بیمه‌های اموال و مسئولیت در شرکت بیمه دانا

بیمه شخص ثالث و مازاد و حوادث راننده با نسبت خسارت 30 درصدی برابر 1110.7 میلیارد تومان در پایان بهار بوده و سهم 14 درصدی از کل پرتفو داشته است. بیمه بدنه با رقم 156.6 میلیارد تومان با بالاترین نسبت خسارت که برابر 64 درصد است سهم 2 درصدی دارد و مابقی نیز به شرح جدول ذیل است.

2022-09-18 09_42_00-Window

سهم بیمه‌های اشخاص در بیمه دانا

بیمه درمان با رقم 5724.2 میلیارد تومان و نسبت خسارت 10 درصدی 73 درصد از کل پرتفوی را تشکیل داده، بیمه زندگی اندوخته‌دار با رقم 158.1 میلیارد تومان نسبت خسارت 21 درصدی دارد و 2 درصد پرتفوی را در برگرفته است و بیمه زندگی غیراندوخته‌دار با رقم 292.2 میلیارد تومان با نسبت خسارت 9 درصدی 3.7 درصد پرتفوی را در بردارد، بیمه حوادث در رتبه آخر با رقم 90.8 میلیارد تومان و نسبت خسارت 52 درصد حدود 1 درصد پرتفوی را به خود اختصاص داده است.

2

در مجموع در دوره سه ماهه ، پرتفوی گروه بیمه‌های اشخاص، بیش از 80 درصد از کل پرتفو است و رشدی معادل 126 درصد نسبت به کل سال 1400 دارد. عمده این رشد ناشی از ثبت قسمتی از آثار انعقاد قرارداد با وزارت آموزش و پرورش در بخش درمان ، عمر و حادثه است. در رشته بیمه‌های زندگی نیز با هدف افزایش سهم بازار با هدایت شبکه فروش و تمرکز به بیمه‌نامه‌هایی با سرمایه بالا، افزایش شبکه فروش و در رشته حوادث انفرادی نیز عرضه‌ طرح‌های جدیدی بیمه‌ای، استفاده از وجود بستر طرح مهر دانا در فروش بیمه‌نامه و ایجاد تنوع در الگوی پرداخت حق بیمه، رصد و پیگیری عملکرد شبکه فروش و پیگیری وصول حق بیمه‌های معوق در دستور کار این شرکت قرار دارد.

نتایج عملیات سودسازی بیمه دانا

سود و زیان ناخالص فعالیت‌های بیمه‌ای در دوره مالی سه ماهه منتهی به 31 خرداد 1401 به مبلغ 1029.6 میلیارد تومان ، سود عملیاتی 777.1 میلیارد تومان و سایر هزینه‌های غیر عملیاتی مبلغ تقریبی 1 میلیارد تومان که منجر به شناسایی سود برای شرکت بیمه دانا به مبلغ 775.6 میلیارد تومان گردیده است، رقم سود خالص افزایش بیش از 2 هزار درصدی در قیاس با دوره مشابه پارسال داشته و به ازای هر سهم 39.9 تومان محقق شده است.

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در بیمه دانا طی دوره سه ماهه به شرح جدول ذیل است و تمامی مبالغ به میلیون ریال درج شده است.

3

وضعیت صنعت بیمه در سال 1400

در سال 1400 علی‌رغم تمامی مشکلاتی که برای صنایع مختلف به علت پاندمی کرونا رخ داده بود ، صنعت بیمه در حق بیمه تولیدی 41.1 درصد رشد داشته و براساس آمار 1151 هزار میلیارد ریال تولید داشته است و در مقابل 650 هزار میلیاردریال خسارت پرداختی ثبت شده است. از مجموع تعداد موارد خسارت پرداختی در بازار بیمه، رشته بیمه درمان سهم عمده حدود 94 درصدی از تعداد خسارت‌های پرداختی داشته و پس از آن بیشترین سهم مرتبط با دو رشته شخص ثالث-مازاد و بیمه زندگی بوده است.

چشم‌انداز صنعت بیمه

مطابق نقشه راه صنعت بیمه در سند چشم‌انداز 1404، صنعت بیمه در ایران باید تسهیل‌کننده خدمات در جامعه باشد و با پشتیبانی از اقتصاد کشور ظرفیت‌هایی را ایجاد کند که صنعتگران ، تولیدکنندگان و بازرگانان از خدمات بیمه‌ای شرکت‌های بیمه استفاده کنند. در حال حاضر علی‌رغم اتفاقات روی داده بر اقتصاد ایران و جامعه جهانی و نام‌گذاری سال 1401 تحت عنوان «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» از یک سود و امید در جهت رفع تحریم‌های اقتصادی از سوی دیگر جذابیت شرکت‌های داخلی در پ.شش بیمه‌ای ریسک‌های بزرگ و بین‌المللی را در کشور بیشتر نموده است.

ارسال نظر

تازه ها