کد خبر 132037

شتران از جمله نمادهای بسیار مهم گروه پالایشی است که سهامداران بسیاری را دارد که در این گزارش به معرفی این شرکت پرداخته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت پالایش نفت تهران با نماد معاملاتی شتران به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاسیس و در تاریخ 26 مهرماه سال 1377 در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است. شتران در چهارم دی‌ماه سال 1390 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران ثبت و در تاریخ 19 مهرماه سال 1391 اولین معامله سهام آن صورت گرفت. طرح درخواست پذیرش و انتقال شرکت از فرابورس به بورس در نود و سومین جلسه هیأت پذیرش اوراق بهادار در اردیبهشت 1395 مطرح و پذیرش شرکت در فهرست نرخ های بازار دوم بورس مورد موافقت قرار گرفت و در آبان 1395 به بازار دوم بورس منتقل گردید.

موضوع فعالیت شرکت پالایش نفت تهران

احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش و صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه.

دریافت، معاوضه (سوآپ) و خرید خوراک پالایشگاه (نفت خام، مایعات گازی، گاز طبیعی و محصولات جانبی پتروشیمی) از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران و یا هر عرضه کننده داخلی و خارجی دیگر.

انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده‌های جنبی.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای در بازار بورس طبقه بندی شده است. در حال حاضر با احتساب شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس، 10 شرکت پالایشی کشور در حوزه پالایش نفت خام فعالیت دارند که بر اساس ظرفیت پالایش نفت خام، پالایش نفت تهران در مقام پنجم قرار گرفته است. این شرکت از منظر ضریب پیچیدگی و توسعه واحدهای فرآیندی نیز پس از پالایشگاه شازند امام خمینی اراک در جایگاه دوم قرار می‌گیرد.

Capture

بازارهای اصلی شرکت و وضعیت رقابتی در این بازارها

عمده بازار هدف محصولات شرکت داخلی بوده و مطابق قانون، شرکت محصولات اصلی تولیدی خود را جهت توزیع در سطح کشور تحویل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می‌دهد.

محصولات ویژه تولیدی شرکت، در بورس های کالا و انرژی عرضه می‌گردد. در این حوزه شرکت های تولید کننده انواع روانکارها و شرکت های قیرسازی، شرکت های عمده خریدار محصولات ویژه این شرکت می‌باشند.

در حال حاضر پالایشگاه تهران با پالایش روزانه 250 هزار بشکه نفت خام در هر روز نزدیک به 13 درصد از نفت خام پالایشی کشور را پالایش نموده و محصولات استراتژیکی نظیر بنزین، دیزل، سوخت جت و روغن خام در کنار چندین محصول با ارزش دیگر مانند گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره، انواع حلال و گوگرد تولید می‌کند. در خصوص محصولات پالایشی به ویژه محصولات استراتژیک در حال حاضر بازار داخلی با کمبود عرضه مواجه است و در عمل پالایشگاه تهران در کنار سایر شرکت پالایشی نیاز داخلی را تامین می‌کند و با توجه به نیاز داخلی برنامه صادراتی ندارد با این وجود صادرات محصولات در آینده با تغییر در قوانین ملی و وزارت نفت قابل بررسی و تحقق می‌باشد.

سهامداران شرکت چه کسانی هستند؟

بانک صادرات با بیش از ۵ درصد مالکیت سهام، سهامدار عمده شرکت محسوب می‌شود. 68.9 درصد از سهام شرکت در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و سهام عدالت می‌باشد. 

صورت مالی یک ساله 1400 شرکت 

 پالایش نفت تهران با درآمد عملیاتی 141,286.4 میلیارد تومان رشد 95 درصدی و با بهای تمام شده 127,930.1 میلیارد تومان افزایش 101 درصدی در قیاس با سال مالی 1399 داشته است.

سود ناخالص برابر 13356.2 میلیارد تومان بوده و سود عملیاتی با رقم 13265.2 میلیارد تومان رشد 27 درصدی در قیاس با سال مالی قبل‌تر را نشان می‌دهد.

سود خالص برابر 14466.7 میلیارد تومان بوده که افزایش 31 درصدی داشته و به ازای هر سهم 85.1 تومان محقق شده است. 

 حاشیه سود خالص معادل 10 درصد و 5 درصد کمتر از سال مالی 1399 بوده است.​

 

ارسال نظر

تازه ها