کد خبر 128810

سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات در سال مالی منتهی به پایان اسفند 1400 با افت 6 درصدی نسبت به سال مالی قبل حدود 3304 میلیارد تومان درآمد عملیاتی محقق کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وسپهر با سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی و ارزش بازار حدود 21 هزار میلیارد تومانی جایگاه چهارم را در میان شرکت‌های هم‌گروه خود در بازار سرمایه دارد. 

سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات سال مالی 1400 را با مجموع درآمد عملیاتی 3303.7 میلیارد تومانی که 6 درصد کمتر از سال قبلی بوده ، به پایان برده است؛ از مجموع درآمد به دست آمده 1837.1 میلیارد تومان درآمد سود سهام و 1462.5 میلیارد تومان سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها بوده که به ترتیب افزایش 146 و کاهش 55 درصدی داشته است. هم‌چنین سایر درآمدهای عملیاتی نیز با افت 92 درصدی برابر 3.9 میلیارد تومان گزارش شده است. 

به دلیل کاهش درآمدها که در بالا توضیح داده شد، سود خالص با افت 7 درصدی برابر 3279.5 میلیارد تومان که برای هر سهم برابر 109.3 تومان برآورد می‌شود، محقق شده است. 

ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها:

در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1400 ، 51 درصد از ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها متعلق به کوتاه مدت و 49 درصد از آن بلندمدت بوده است. 

مجموع سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت 7088.6 میلیارد تومان و بلندمدت 13769.9 میلیارد تومان بوده است. 

سرمایه‌گذاری‌های انجام شده شرکت اصلی در صنایع مختلف: 

فهالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط (شامل نمادهای بورس، فرابورس ، کالا و .... ) بانک ، محصولات شیمیایی و پتروشیمی به ترتیب با 22 درصد ، 15 درصد و 12 درصد سه صنعتی بودند که بیشترین سرمایه‌گذاری‌های وسپهر در آن‌ها صورت گرفته است. 

حوزه اصلی سرمایه‌گذاری‌ شرکت‌های وابسته به وسپهر: 

حوزه فعالیت اصلی شرکت‌های گروه شامل صنعت ساختمان ، فناوری اطلاعات و خدمات است، باتوجه به شرایط اقتصاد ایران ، صنعت ساختمان فارغ از نوسانات مقطعی پیوسته بازار صعودی دارد. 

درخصوص حوزه فعالیت فناوری اطلاعات نظر به توسعه روزافزون کاربرد فناوری اطلاعات در تمامی حوزه‌های کسب و کار تقاضای موثری در این خصوص وجود دارد. 

ارزیابی وسپهر از عملکرد بورس در سال 1401: 

با درنظر گرفتن متغیرهای کلان اقتصادی و شرایط امروز شرکت‌ها، چشم‌انداز بورس برای ادامه سال مثبت ارزیابی می‌گردد و با توجه به منطقی شدن قیمت سهام و بازگشت اعتماد به سرمایه‌گذاران خرد و حقیقی نسبت به بازار سرمایه و با دید سرمایه‌گذاری بلندمدت و کسب بازدهی بالاتر از بازارهای موازی، انتظار بهبود بازار در ادامه پیش‌پینی می‌گردد.  

 

 

ارسال نظر

تازه ها