کد خبر 124779

شرکت پالایش نفت تبریز در جایگاه چهارم صنعت پالایش نفت در بین 6 شرکت‌ حاضر در بورس و فرابورس است که در ادامه نگاهی به فعالیت این شرکت و بررسی صورت مالی 9 ماهه آن در سال مالی جاری انداخته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت پالایش نفت تبریز یک شرکت پالایشی است که در سال 1377 تاسیس گردید و در سال 1387 به سهامی عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار تهران (تابلو اصلی بازار اول) با نماد معاملاتی شبریز پذیرفته شد. در حال حاضر این شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان است.

شرکت در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای فعالیت میکند. شرکت پالایش نفت تبریز فعالیت خود را درزمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده‌های نفتی از سال 1356 آغاز نموده و هم اکنون حدود 6.5 درصد از فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را تولید مینماید.ظرفیت اسمی اولیه این پالایشگاه ۸۰ هزار بشکه در روز بود، که با اجرای طرح‌های توسعه ظرفیت، هم اینک این رقم به ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته‌است.

شرکت پالایش نفت تبریز در حال حاضر فرآورده‌های گوناگونی را به بازار ارائه مینماید که از میان آنها میتوان به گاز مایع ، بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید ،سوخت جت ،انواع حلال، بنزن، نفتا ، گوگرد ،وکیوم باتوم ، قیر و روغن اشاره نمود. 

در حال حاضر با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج فارس ده شرکت پالایش نفت در کشور وجود دارند که در میان آن‌ها تنها 6 شرکت پالایش نفت در بورس و فرابورس پذیرفته شده‌اند. شرکت پالایش نفت تبریز از منظر تولید محصولات اصلی در جایگاه چهارم صنعت پالایش نفت بورس و فرابورس قرار دارد.

 

تولیدات شرکت و نحوه توزیع و قیمت‌ گذاری آن

دسته اول: فرآورده‌های اصلی: شامل 5 فرآورده اصلی (گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره، نفت گاز، بنزین) و سوخت هوایی (ATK) است که جهت توزیع به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ارائه میگردد.

دسته دوم: فرآورده‌های ویژه عرضه شده به صورت مستقیم در بورس کالا و انرژی: محصولاتی نظیر وکیوم باتوم، قیر، آیزوریسایکل، گوگردگرانول، انواع حلالها، سلاپس واکس، آیزوفید، لوبکات، ریفرمیت در بورس کالا به صورت مستقیم عرضه میگردد. این محصولات در صنایع لوازم آرایشی، پارچه سازی، صنایع شیمیائی، رنگ سازی، لاستیک سازی و... کاربرد دارند.

دسته سوم: فرآورده ویژه خوراک پتروشیمی: محصولاتی نظیر نفتا، گاز اتان، بوتان و بنزن که به شرکت وابسته پتروشیمی تبریز ارائه میگردد.

 

بررسی صورت‌مالی 9 ماهه شرکت 

شرکت پالایش نفت تبریز در دوره مالی 9 ماهه منتهی به آذرماه سال جاری با رشد 124 درصدی در قیاس با مدت مشابه سال قبل، مبلغ 48191 میلیارد تومان درآمد عملیاتی با بهای تمام شده‌ی 43105 میلیارد تومانی کسب کرده است. از مجموع درآمد شرکت در سه فصل گذشته از سال 18800 میلیارد تومان مربوط به پاییز به عنوان پردرآمدترین فصل و پس آن 16150 میلیارد تومان مربوط به تابستان و 13230 میلیارد تومان در فصل بهار شناسایی شده است.

سود ناخالص شرکت با رشد 121 درصدی و سود عملیاتی شرکت با رشد 55 درصدی به ترتیب به 5086 و 4844 میلیارد تومان در دوره مذکور رسیده‌اند.

حاشیه سود ناخالص شرکت در سه فصل سپری شده به ترتیب برابر با 12، 9 و 9 درصد و در کل دوره 9 ماهه 10.5 درصد بوده است که تغییر قابل توجهی نسبت به سال گذشته نداشته است.

شبریز در این دوره مالی قادر به شناسایی 4104 میلیارد تومان سودخالص، معادل 410.4 تومان به ازای هر سهم شده است که 66 درصد رشد را در مقایسه با سود شرکت در دوره یاد شده سال قبل نشان می‌دهد.

 

Capture

 

 

ارسال نظر

تازه ها