کد خبر 122959

شرکت توسعه معادن روی ایران یکی از شرکت‌های بزرگ بورس تهران است و از نظر توسعه، شرکتی میانه که جای رشد دارد به حساب می‌آید که در این گزارش به معرفی این شرکت پرداخته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت توسعه معادن روی ایران با نماد معاملاتی کروی بر اساس قانون بودجه سال 1376 کشور و به منظور اجرای پروژه‌های توسعه صنعت روی تاسیس گردید.

در دی ماه سال 1376 با تشکیل کمیته راهبری توسط وزارت معادن و فلزات وقت عملاً تلاش و فعالیت جهت تشکیل شرکتی به صورت سهامی عام به منظور ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید روی به میزان یکصد هزار تن در سال آغاز گردید و با جلب مشارکت ۲۷ نهاد ملی و منطقه‌ای به عنوان هیأت مؤسس و با اخذ تأییدیه از اداره ثبت زنجان در بهمن 1376 نسبت به عرضه سهام به عموم مردم ایران اقدام شد.

اولین مجمع عمومی مؤسسین شرکت در تاریخ 10 اردیبهشت 1377 برگزار و با تصویب اساسنامه، انتخاب هیأت‌مدیره، بازرس قانونی و ثبت شرکت در تاریخ 19 اردیبهشت همان سال در اداره ثبت زنجان، شرکت توسعه معادن روی ایران (سهامی عام) به عنوان یک شرکت خصوصی عملاً فعالیت خود را آغاز نمود. شرکت در تاریخ 2 آبان 1379 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران مورد پذیرش قرار گرفت و سهام آن در تاریخ 20 فروردین 1380 بر روی تابلوی بورس معامله شد.

توسعه معادن روی ایران با سرمایه فعلی ثبت شده 241.3 میلیارد تومان از نظر توسعه، شرکتی میانه که جای رشد دارد به حساب  می‌آید. این نماد در بازار اول بورس (تابلوی اصلی) در گروه استخراج کانه‌های فلزی قرار دارد.

 

صنایعی که شرکت در آن فعالیت می‌کند

شرکت توسعه معادن روی ایران بزرگترین تولید کننده سرب و روی در کشور و هلدینگی مشتمل بر شرکت‌های تولیدی، خدماتی و پشتیبانی است.

عمده فعالیت این شرکت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های صنعتی و معدنی، تولیدکننده کنسانتره سرب و روی، شمش سرب، شمش روی، نقره، مجری فعالیت‌های اکتشافی و استخراجی در معادن مختلف از جمله سرب، روی، مس، آهن، سنگ‌های ساختمانی و تزئینی، فرآوری مواد اولیه خام معدنی و تبدیل آنها به مواد معدنی واسطه و یا فلزات است.

توسعه معادن روی ایران همچنین به عنوان یک بنگاه اقتصادی سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر در زمینه‌های مختلف معدنی، صنفی و بازرگانی فعالیت می‌کند از آنجا که محصولات تولیدی گروه شرکت‌های توسعه معادن روی ایران در صنایع مختلف در داخل و خارج از کشور کاربرد و مصرف دارد لذا تولید محصولات با استانداردها و کیفیت جهانی مدنظر است.

 

بررسی صورت مالی 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 

مجموع درآمدهای عملیاتی توسعه معادن روی ایران در دوره مالی 6 ماهه منتهی به شهریورماه سال 1400 با 139 درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال مالی قبل به 20.1 میلیارد تومان رسیده است که از این مقدار 19.2 میلیارد تومان از محل سود تضمین شده و 832 میلیارد تومان از محل سود سهام بوده است.

سود عملیاتی شرکت از حدود 1.3 میلیارد تومان در نیمسال نخست سال مالی قبل با جهش 853 درصدی به 13 میلیارد تومان رسیده است.

کروی در 6 ماهه نخست سال 1400 مبلغ 13.2 میلیارد تومان سود خالص معادل 55 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است که بیش از 4000 درصد جهش را در قیاس با زمان مشابه سال گذشته در برداشته است.

 

وضعیت پرتفوی شرکت

در دوره یاد شده شرکت 214 میلیارد تومان در شرکت‌های بورسی، 121 میلیارد تومان در شرکت‌های غیر بورسی، 197 میلیارد تومان در سپرده‌های بانکی و اوراق بدهی و 15 میلیارد تومان در املاک سرمایه‌گذاری کرده است.

 

طرحهای توسعه شرکت اصلی و شرکت‌های فرعی و وابسته

اکنون شرکت 3 طرح عمده در دست اجرا دارد که شامل پروژه کارخانه ذغالشویی (صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود) با 32 درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه توسعه ظرفیت سالن سولفات BZS (ملی سرب و روی ایران) با 10 درصد پیشرت فیزیکی و بازسازی واحد تسویه ( ذوب روی بافق) با 80 درصد پیشرفت فیزیکی می‌شود؛ که برآورد می‌شود تا پایان سال مالی پیش رو درصد تکمیل پروژه اول 42 درصد و دو پروژه دیگر به 100 درصد برسد.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها