کد خبر 122801

شرکت پالایش نفت تهران که یکی از نمادهای گروه پالایشی است و در جایگاه پنجم در بین شرکت‌های حاضر در این صنعت قرار دارد را در این گزارش مورد بررسی قرار داده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت پالایش نفت تهران با نماد معاملاتی شتران در مهرماه سال 1377 در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید و در دی‌ماه سال 1390 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران ثبت شد.

با احتساب شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس در حال حاضر 10 شرکتی پالایشی در حوزه پالایش نفت خام فعالیت فعالیت می‌کنند که بر اساس ظرفیت آن‌ها پالایش نفت تهران جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است و از منظر ضریب پیچیدگی و توسعه واحدهای فرآیندی نیز پس از پالایشگاه شازند امام خمینی اراک در جایگاه دوم قرار دارد.

 

بازارهای اصلی شرکت و وضعیت رقابتی در این بازارها

عمده بازار هدف محصولات شرکت داخلی بوده و مطابق قانون، شرکت محصولات اصلی تولیدی خود را جهت توزیع در سطح کشور تحویل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می دهد.

محصولات ویژه تولیدی شرکت، در بورس های کالا و انرژی عرضه می گردد. در این حوزه شرکت های تولید کننده انواع روانکارها و شرکت های قیرسازی، شرکت های عمده خریدار محصولات ویژه این شرکت می باشند.

در حال حاضر پالایشگاه تهران با پالایش روزانه 250 هزار بشکه نفت خام در هر روز نزدیک به 13 درصد از نفت خام پالایشی کشور را پالایش نموده و محصولات استراتژیکی نظیر بنزین، دیزل، سوخت جت و روغن خام در کنار چندین محصول با ارزش دیگر مانند گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره، انواع حلال و گوگردتولید می کند. در خصوص محصولات پالایشی به ویژه محصولات استراتژیک در حال حاضر بازار داخلی با کمبود عرضه مواجه است و در عمل پالایشگاه تهران در کنار سایر شرکت پالایشی نیاز داخلی را تامین می کنند. با این وجود در خصوص محصولاتی نظیر نفت گاز، بنزین و نفت سفید، کیفیت بالای محصولات پالایشگاه منجر شده است که این محصولات تا حد امکان در تهران و شهرهای بزرگ مجاور مصرف شوند. همچنین محصولاتی نظیر سوخت جت و روغن پایه پالایشگاه از نظر کمی و کیفی دارای رتبه برتر در بین سایر پالایشگاه های داخلی است.

 

محصولات تولیدی شرکت شامل چه چیزهایی می‌شود؟

فرآورده‌های اصلی شرکت: شامل گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سوخت‌های هوایی سبک و سنگین می‌باشد که جهت توزیع به شرکت‌ ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تحویل می‌گردد.

بنزین تولیدی در این شرکت با گوگرد کمتر از یک ppm عرضه و نفت سفید و نفتگاز تولیدی این شرکت با گوگرد کمتر از 40 و 50 ppm (که در حد استانداردهای کشورهای پیشرفته دنیا محسوب میشود) تولید میگردد.

فرآورده‌های ویژه: شامل نفتا، وکیوم باتوم، روغن پایه مرغوب، آیزوریسایکل، گوگرد و هیدروژن سولفوره میباشد. این شرکت تامین کننده خوراک صنایع بزرگی نظیر شرکت های نفت ایرانول، پاسارگاد، بهران، پارس، سپاهان، شرکت پتروشیمی تبریز، شرکت سولفور سدیم ایران و ... می باشد.

 

ترکیب سهامداران شرکت

بانک صادرات با بیش از ۵ درصد مالکیت سهام، سهامدار عمده شرکت محسوب می‌شود. همچنین ۳۳ درصد از سهام شرکت در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و سهام عدالت می‌باشد. همچنین شناوری سهم ۵۰ درصد می‌باشد.

 

بررسی صورت‌مالی نیم‌سال نخست شرکت 

شرکت پالایش نفت تهران با نماد معاملاتی شتران در نیم سال نخست سال مالی 1400 با رشد 147 درصدی نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل، حدود 51 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی با بهای تمام شده‌ی 45 میلیارد تومانی شناسایی کرده است.

از مجموع فروش شرکت 26207 میلیارد تومان متعلق به فصل تابستان بوده که 6 درصد بیشتر از فروش 24614 میلیارد تومانی شرکت در فصل بهاراست.

سودناخالص و سودعملیاتی شرکت به ترتیب با 894 و 147 درصد رشد نسبت به دوره مشابه در سال مالی قبل  به 5386 و 5313 میلیارد تومان رسیده‌اند.

شتران در این نیمسال سودخالص 5678 میلیارد تومانی، معادل 75/7 تومانی به ازای هر سهم شناسایی کرده است که در قیاس با دوره مشابه سال گذشته 129 درصد افزایش داشته است.

حاشیه سودناخالص شرکت با 285 درصد رشد نسبت به 6 ماهه اول سال گذشته به 10 درصد در این دوره رسیده است.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها