کد خبر 115564

بررسی صورت‌مالی ۳ ماهه «صبا»/ رشد ۴۰ درصدی سودخالص شرکت

سودخالص شرکت سرمایه گذاری صباتأمین در دوره ۳ ماهه منتهی به مرداد سال جاری با رشد ۴۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل به بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

بررسی صورت‌مالی ۳ ماهه «صبا»/ رشد ۴۰ درصدی سودخالص شرکت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت سرمایه گذاری صباتأمین با نماد معاملاتی صبا در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۷۷ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. سازمان بورس اوراق بهادار در تاریخ  ۱۵ مهر ۱۳۹۳ پذیرش این شرکت را در زمره شرکتهای نهاد مالی ابلاغ نموده و سهام شرکت در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ برای اولین بار برای عموم سرمایهگذاران در فرابورس ایران عرضه شد.

 

حوزه فعالیت شرکت

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین به عنوان یک شرکت مالی، علاوه بر مدیریت سبد سهام، سرپرستی و مدیریت شرکتهای تابعه خود که عمدتاً در حوزه خدمات مالی متمرکز می باشند را بر عهده دارد. ضمن تأکید بر هدف والای حفظ و ارتقای ارزش سرمایه های در اختیار و کسب بازدهی حداکثر، تامین نیاز شرکتهای تابعه شستا در حوزه هایی همچون خدمات تأمین مالی و ارزی، واگذاری تخصصی شرکتها، سبدگردانی و بازارگردانی سهام، مهمترین وظایف حاکمیتی شرکت بشمار می آید. شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین در حال حاضر در صنعت سرمایه‌گذاری، کارگزاری اوراق بهادار، کارگزاری بورس کالا، کارگزاری بیمه و ارائه خدمات مدیریتی جهت واگذاری شرکتها فعالیت دارد.

 

بررسی صورت سود و زیان شرکت در دوره ۳ ماهه منتهی به ۳۱ مرداد

سرمایه‌گذاری صباتامین در دوره سه ماهه منتهی به مرداد به درآمد عملیاتی 2120 میلیارد تومانی رسیده که رشد 44 درصدی نسبت به دوره مشابه قبل داشته است. 

1900 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی از محل فروش سرمایه‌گذاری، 208 میلیارد تومان از محل سود سهام و 10 میلیارد تومان از محل سایر درآمدها به دست آمده است. 

سود خالص با رشد 40 درصدی همراه بوده و به 2034.3 میلیارد تومان رسیده است. 

سود خالص برای هر سهم در دوره سه ماهه با سرمایه قبلی که برابر 1500 میلیارد تومان بود، محاسبه شده است و بدین ترتیب به ازای هر سهم سود 135.6 تومانی شناسایی شده است. (صبا افزایش سرمایه را در اوایل شهریور به ثبت رساند و هم‌اکنون سرمایه فعلی شرکت 4500 میلیارد تومان است. ) 

 

وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها 

سنگین‌ترین وزن سرمایه‌گذاری‌ها صبا طی دوره 3 ماهه به گروه محصولات شیمیایی اختصاص داشته است. 

مجموع سهام واگذار شده صبا تامین در دوره 3 ماهه 3889.4 میلیارد تومان بوده و از آن سود 1900 میلیارد تومانی شناسایی شده است. 

بیشترین سوددهی در میان سهام واگذاری از فروش تاصیکو به مبلغ 1480.7 میلیارد تومان به دست آمده است. 

صبا، 2273 میلیارد تومان سهام بورسی و 531 میلیارد تومان سهام غیربورسی در دوره سه ماهه گذشته از سال مالی منتهی به اردیبهشت 1401 خریداری کرده است.

 

تأسیس شرکت لیزینگ، بهینه سازی پرتفوی و پذیرش و عرضه شرکتهای فرعی در بورس برنامه‌های بااهمیت شرکت برای دوره ۹ ماهه منتهی به اردیبهشت ۱۴۰۱ است که در دستور کار قرار دارد.

 

ارسال نظر

تازه ها