کد خبر 111047

شیوع ویروس کرونا، سبب تغییر الگوی مصرف مواد شوینده شده و تقاضا برای این محصولات را با افزایش روبه رو کرده است که این موضوع از جمله عوامل موثر بر عملیات شرکت‌های تولید کننده شوینده می‌باشد که در این گزارش یکی از نماد‌های این گروه را مورد بررسی قرار داده‌ایم .

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت پدیده شیمی قرن با نماد معاملاتی قرن در فروردین ماه سال 1389 با هدف تولید محصولات شوینده و بهداشتی در تهران تاسیس و در آذرماه سال 1398 با دریافت مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار با نماد قرن در بورس اوراق بهادار عرضه گردید.

این شرکت که تمرکز بازار هدف خود را بر فروش بازار داخلی کرده است به تولید بیش از 144 قلم محصولات شوینده و بهداشتی در 10 گروه محصولات نظیر مایعات دستشویی، ظرفشویی، لباسشویی، شامپوهای سر و بدن، نرم کننده لباس، سفید کننده و جرم گیر، پاک کننده سطوح، صابون و انواع پودر لباسشویی دستی و ماشینی می‌پردازد.

قرن از واحدهای فرعی هلدینگ پدیده شیمی پایدار، که مالکیت نهایی آن متعلق به گروه صنعتی گلرنگ است می‌باشد.

سهام شرکت با شناوری 25 درصدی، در روز جاری با قیمت 3279 تومان در بورس مورد معامله قرار گرفت وشرکت پدیده شیمیایی پایدار مالک 75 درصد باقی مانده سهام این شرکت است.

در بحث سودآوری سهم، قرن eps=2092 تومانی و p/e=15.67 دارد.

برنامه افزایش سرمایه و نرخ محصولات

اکنون پدیده شیمی قرن سرمایه ثبت شده‌ی 100 میلیارد تومانی دارد که بر طبق تصمیم مجمع عمومی افزایش سرمایه 100 درصدی می‌دهد و به سرمایه 200 میلیارد تومانی می‌رسد.

همچنین بر اساس افشای اطلاعات الف منتشر شده در تاریخ 17 خرداد سال جاری نرخ فروش انواع شوینده مایعات دستشویی، ظرفشویی ،شیشه‌شوی ، مایعات پاک کننده و ضدعفونی کننده ، صابون و پودر و مایعات لباسشویی و خمیر دندان تا ٢۵% و سایر انواع شوینده اعم از شامپو و نرم کننده موی سر، نرم کننده حوله و لباس، لوله بازکن و جرمگیر تا ٢٠% مشمول افزایش قیمت می‌باشد.

نگاهی به درآمد و سوددهی قرن

شرکت در سال مالی 99 با رشد 78 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته درآمد عملیاتی 1804.4 میلیارد تومانی با بهای تمام شده 1268.2 میلیارد تومانی شناسایی کرد.

سودناخالص و سودعملیاتی قرن به ترتیب با رشد 48 و 41 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 536.1 و 408.4 میلیارد تومانی رسیده‌اند.

سود خالص نیز در سال مالی 99 مبلغ 418.3 میلیارد تومان بوده است که افزایش 65 درصدی داشته و سبب شناسایی سود 418.4 تومانی شرکت به ازای هر سهم شده است.

در سال جدید نیز، مجموع درآمد 3 ماه فصل بهار با رشد 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 343 میلیارد تومان رسیده است.

یک نکته شایان ذکر که می‌تواند تغییر مثبت در میزان درآمد و سودآوری پدیده شیمی قرن در ماه‌های آتی داشته باشد این است که شرکت روز گذشته اعلام داشت جهت تکمیل و متنوع سازی سبد محصولات خود اقدام به تولید انواع خمیردندان با برند اکتیدنت و صابون جامد کرمی با برند اکتیو در گروه محصولات بهداشت شخصی نموده است و با توجه به سپری شدن دوره‌ی تولید آزمایشی، شروع تولید و فروش محصولات مذکور از اواسط ماه جاری خواهد بود.

 

ارسال نظر

تازه ها