کد خبر 109356

شرکت آلومینیوم ایران در ادامه جهش سودآوری و روند خوب سال ۹۹، دومین ماه سال مالی جدید را با بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان فروش پشت سر گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت آلومینیوم ایران با نماد معاملاتی فایرا با هدف تامین نیاز داخلی در صنایع هوافضا، حمل و نقل، خودروسازی، بسته بندی، ساختمان و صنایع الکتریکی در سال ۱۳۴۶ با مشارکت سه کشور ایران، آمریکا و پاکستان تاسیس شد.

 همگام با افزایش نیاز به مصرف آلومینیوم کشور و احداث صنایع پایین دستی آن، ظرفیت تولید آلومینیوم این شرکت نیز با افزایش همراه بود به طوری که ظرفیت اسمی تولید شمش که در بدو تاسیس ۴۵ هزار تن بود به ۱۲۰ هزار تن در سال ۱۳۷۰ و با بهره‌برداری از خطوط با تکنولوژی جدید و خروج ۲ خط قدیمی به ۱۷۷.۵ هزار تن در سال ۱۳۸۶ رسید.

محصولات شرکت آلومینیوم ایران در ۵ گروه شمش بیلت، شمش تی بار، شمش اسلب یا تختال، شمش هزار پوندی و شمش ۵۰ پوندی تقسیم‌بندی می‌شوند. 

شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با حدود ٣٠ درصد و سرمایه گذاری مهر اقتصاد با حدود ٢٠ درصد، سهامداران عمده این شرکت هستند.

فایرا در سال جدید اعلام داشت که افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵۲۰ میلیارد تومان به مبلغ ۹۶۳ میلیارد تومان (۸۵ درصد) به ثبت رسیده است. 

 

عملکرد شرکت در سال مالی ۹۹ 

درآمد عملیاتی فایرا در سال مالی ۹۹ با رشد ۸۱ درصدی نسبت به سال مالی قبل به مبلغ ۶۹۰۰ میلیارد تومان با بهای تمام شده‌ی ۴۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. 

فایرا از صادرات ۶۴۳۷۸ تن شمش خالص که در مقایسه با سال ۹۸ افزایش ۱۷۰ درصدی داشته به درآمد صادرات ۲۷۴۳ میلیارد تومانی رسیده و رشد ۴۸۵ درصدی را ثبت کرده است.  

سود ناخالص و سود عملیاتی شرکت به ترتیب با رشد ۲۰۸ و ۱۵۸ درصدی به ۲۶۰۸ و ۱۷۹۵ میلیارد تومان رسیده‌اند.

سود خالص نیز با افزایش ۱۵۸ درصدی نسبت به سال مالی ۹۸ در این سال مالی به مبلغ ۱۵۸۳ میلیارد تومان رسیده و شرکت به ازای هر سهم سود ۱۶۴۴ ریالی شناسایی کرده است.

حاشیه سود ناخالص فایرا در این سال مالی برابر ۳۸ درصد (۱۶ درصد بیشتر از سال ۹۸) و حاشیه سود خالص برابر ۲۳ درصد (۹ درصد بیشتر از سال ۹۸) بوده است. 

 

عملکرد شرکت در ۲ ماهه اول سال مالی ۱۴۰۰

فایرا در ۲ ماهه اول سال مالی جدید با رشد ۲۰۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل ۱۴۷۳ میلیارد تومان فروش داشته است، که ۱۰۱۲ میلیارد تومان آن مربوط به اردیبهشت بوده است.

درآمد اردیبهشت فایرا رشد قابل توجه ۱۲۰ درصدی نسبت به فروردین، ۱۶۰ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل و ۷۵ درصدی نسبت به میانگین ۱۲ ماهه ۹۹ داشته است.

مقدار فروش شرکت که در اردیبهشت سال گذشته ۱۶۵۰۰ تن و میانگین ۱۲ ماهه ۱۵۰۰۰ تن بوده است، در اردیبهشت سال جاری به ۱۹۵۰۰ تن رسیده است که جهش ۱۲۰ درصدی نسبت به ماه قبل داشته است.

نرخ فروش محصولات شمش داخلی و صادراتی شرکت به ترتیب برابر ۵۴ و ۵۱ میلیون تومان به ازای هر تن است که تغییر چندانی نسبت به فروردین نداشته است.

 

ارسال نظر

تازه ها