کد خبر 109050

در این گزارش به بررسی فروش، تولید و سوددهی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در سال مالی ۹۹ و ۲ ماهه اول سال مالی جدید می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مرغوب‌ترین نوع سنگ آهن‌ها از کشورهای برزیل و استرالیا ستخراج می‌گردد. در مقام مقایسه عیار متوسط سنگ آهن ایران ۵۶ درصد و جهان ۴۷ درصد است که یک عیار مطلوب به شمار می‌رود.

میزان زخایر زمین شناسی سنگ آهن کشور بالغ بر ۵.۲۰۰ میلیون تن برآورد گردیده است.

طبق برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ برنامه تولید فولاد کشور ۵۵ میلیون تن است که این مقدار نیازمند ۱۴۰ میلیون تن سنگ آهن است که فاصله زیادی با سطح تولید سنگ آهن کشور دارد.

شرکت گل‌گهر سال‌های گذشته را در تلاش برای گسترده کردن حیطه و محدوده فعالیت پشت سر گذاشته است. این شرکت در انتهای سال ۹۵ خط تولید ۵ میلیون تنی گندله‌سازی خود را وارد مدار کرد و سال ۹۶ را در پروسه رسیدن به ظرفیت اسمی سپری کرد.

در ادامه به بررسی این نماد که سال گذشته از میان دیگر نمادهای گروه جذاب معدنی مورد توجه ویژه‌ای قرار داشته است می‌پردازیم.

 

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با نماد معاملاتی «کگل» در سال ۱۳۷۰ با نام طرح گل‌گهر و به صورت سهامی‌خاص تأسیس و در سال ۱۳۷۲ به بهره‌برداری رسید. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در سال ۱۳۸۲ به سهامی‌عام تبدیل شد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با نماد کگل در سال ۱۳۸۳ برای اولین بار در بازار اول بورس با قیمت ۱۲۰۰۰ ریال مورد معامله قرار گرفت.

 

زمینه فعالیت شرکت

فعالیت اساسی شرکت اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی از جمله سنگ‌آهن و تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی شده، کنسانتره، گندله، فولاد و انواع محصولات فولادی است.

محصولات شرکت: گندله، کنسانتره سنگ آهن (مشمول فروش صادراتی)، گندله ریزدانه

مواداولیه: سنگ آهن خام مگنتی

منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن منابع قوی از سنگ‌آهن به عنوان یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی صنعتی در خاورمیانه شناخته شده است که در استان کرمان و 50 کیلومتری شهرستان سیرجان واقع شده است.

 

عملکرد کگل در سال مالی ۹۹

گل گهر با درآمد عملیاتی حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان و بهای تمام شده تقریبی ۱۷  هزار میلیارد تومان به ترتیب افزایش ۱۱۶ و ۱۳۵ درصدی نسبت به سال ۹۸  داشته است. 

صادرات شرکت در سال مالی ۹۹ کاهش ۶۸ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است؛ کگل  ۲۶۵٫۵۴۸ تن از محصولات خود را در این سال صادر کرده است که از محل آن به درآمد صادراتی ۷۶۶.۸ میلیارد تومانی رسیده که به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات کمی بیشتر از سال مالی قبل است. 

سودناخالص شرکت  در سال مالی ۹۹ با رشد ۹۸ درصدی به ۱۴  هزار میلیارد تومان رسیده است.

سود عملیاتی نیز با افزایش ۱۰۲ درصدی برابر ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است. 

سودخالص نیز با جهش ۱۰۱ درصدی به ۱۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. 

سود خالص به ازای هر سهم کگل با سرمایه جدید ۷۴۴۰ میلیارد تومانی، برابر ۱۷۶.۲ تومان محقق شده است.

در این سال مالی مقدار تولیدات شرکت نسبت به سال قبل تغییری نکرده استکه می‌توان این نکته را نشان دهنده‌ی وضعیت باثبات و مناسب شرکت در فعالیت عملیاتی و تولید دانست.

در سال ۹۹ کگل  ۱۲ ‌میلیون تن گندله و ۲.۸ ‌میلیون تن کنسانتره در بازار داخلی به فروش رسانده است که رشد چشمگیری را در فروش داخلی شرکت نشان میدهد.

به طور کلی روند صعودی سودآوری شرکت ناشی از افزایش مقدار و نرخ فروش با یک دیگر است.

 

عملکرد کگل در ۲ ماه اول سال مالی ۱۴۰۰

شرکت در ۲ ماهه اول سال مالی جدید نیز ۷۷۰۵ میلیارد تومان فروش را به ثبت رسانده است که ۲۲۶ درصد بیشتر مدت مشابه سال مالی قبل بوده است.

درآمد کگل در اردیبهشت با ۳۵ درصد بیشتر  از فروردین، ۱۵ درصد بیشتر از میانگین ۱۲ ماهه سال مالی ۹۹ و ۲۲۰ درصد بیشتر از ماه مشابه سال گذشته بوده و به رقم ۴۱۴۸ میلیارد تومان رسیده است.

 

ارسال نظر

تازه ها