کد خبر 107513

قیمت جهانی مس دوباره با ثبت رکوردی جدید به بالاترین سطح تاریخی خود رسیده و با نرخ 10361 دلار به ازای هر تن بسته شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، این روز‌ها متاثر از تضعیف قیمت دلار، قیمت تمامی کامودیتی‌ها با رشد قابل توجهی همراه بوده و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی در این حوزه هستیم.

سیر صعودی قیمت مس در بین کامودیتی‌ها با توجه به حرکت کشورها به سوی مصرف برق و فاصله گیری از سوخت های فسیلی با شیب تندی در جهت افزایش است.

محدودیت تولید و عرضه مس اکنون یک مشکل در دنیا به شمار می‌رود که تنها راه آن بالا بردن ظرفیت اسمی شرکت‌ها و استخراج هر چه بیشتر این فلز با ارزش است.

به گفته مایکل ویدمر تحلیلگر کالاهای اساسی، ذخایر مس در کمترین میزان خود طی 5 سال گذشته رسیده است و شکاف تدریجی بین عرضه و تقاضا ممکن است قیمت این فلز را طی 4 سال آینده به 20 هزار دلار در هر تن برساند.

اکنون قیمت جهانی مس به 10361 دلار رسیده است که یک رکورد تاریخی جدید قیمت به‌شمار می‌رود.

جرقه مثبت فملی در بازار سراسر منفی 

ذخایر شرکت ملی مس در سال ۹۹ از مرز ۸ میلیارد تن عبور کرد و به گفته‌ی اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت، این یک افتخار بزرگ برای بخش معدن به شمار می‌رود.

علاوه  بر افزایش ذخایر ملی مس با نگاهی به عملکرد این شرکت در حوزه‌های مختلف از جمله تولید، فروش و... می‌توان دید که هر کدام رکوردی جدید در سال ۹۹ به ثبت رسانده‌اند.

با توجه به افزایش چشمگیر قیمت جهانی مس، روند معاملات آخرین روز معاملاتی هفته گذشته و امروز (شنبه 18 اردیبهشت) نشان از تکان‌های مثبت این سهم دارد.

شرکت ملی مس که در آخر ماه شهریور با قیمت 3700 تومانی بالاترین رقم معامله خود را به ثبت رسانده بود، پس آن یک دوره افزایش سرمایه، بین کانال 1500 تا 2000 تومان در نوسان بود و در اواسط بهمن به زیر 1000 تومان نیز کشیده شد.

این در حالی است که از مارچ سال گذشته قیمت جهانی مس با شتاب قابل توجهی افزایشی شده بود و عدم پیروی فملی از این رشد جهانی واکنش تحلیلگران و منتقدان را برانگیخت.

امروز فملی پس از چند روز برای دومین روز متوالی بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل را داشت و همچنین موفق به باز پس‌گیری کانال 1200 تومانی شد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها