کد خبر 107158

شرکت‌های داروسازی پس از داستان‌هایی که بر سر حذف 4200 تومانی در سال 99 داشتند ، اولین ماه خود را با پابرجا بودن ارز 4200 تومانی به پایان بردند تا ببینیم در ادامه سال تکلیف ارز این صنعت چه خواهد شد.

صنعت دارو از صنایع تاثیرگذار و مهم در حوزه سلامت کشور است که در سال گذشته، شرکت‌های فعال بورسی آن بیش‌تر از پیش مورد توجه سرمایه داران قرار گرفت. 

حدود 66 درصد از صنعت دارو در اختیار سه هلدینگ سازمان تامین اجتماعی، ستاد فرمان اجرایی امام (ره) و گروه توسعه ملی است.  از 38 شرکت پذیرفته شده این گروه در بورس، 6 شرکت در حوزه سرمایه گذاری تخصصی و مابقی، شرکت‌های تولید کننده مواد اولیه و دارو هستند. 

شرکت‌های حاضر در بازار جزو شرکت‌های بنیادی بازار محسوب می‌شوند، یعنی از نظر سوددهی، سودهای خوبی را محقق می‌کنند و حاشیه سود خوبی دارند. 

یک نکته مثبت در مورد شرکت‌های دارویی نسبت به باقی گروه‌ها دریافت ارز 4200 تومانی برای مواد اولیه و دریافت ارز نیمایی برای بسته‌بندی است.

در این گزارش صرف نظر از هلدینگ‌های دارویی، به بررسی چند شرکت‌ در این صنعت در اولین ماه سال مالی جدید می‌پردازیم. 

سبحان دارو ​

دسبحان در فروردین سال جاری با رشد 77 درصدی نسبت به ماه مشابه سال مالی قبل حدود 32 میلیارد تومان درآمد شناسایی کرد که همه‌ی آن حاصل از فروش داخلی بود. 

نرخ فروش محصولات شرکت در مقایسه با فروردین گذشته به صورت میانگین رشد 87 درصدی داشته است. 

 داروسازی امین 

دامین در فروردین سال جاری با رشد 18 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود 20 میلیارد تومان فروش داشته است. 

نرخ فروش محصولات دامین نسبت به فروردین گذشته به طور میانگین رشد 59 درصدی را تجربه کرده است. 

داروسازی دکتر عبیدی

دعبید که سال مالی منتهی به آذرماه دارد، در فروردین با 39 درصد افت نسبت به اسفند، 110 میلیارد تومان فروش داشته و نرخ فروش گروه قرص، کپسول و شربت به ترتیب با 8، 4 و 13 درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به ترتیب برابر با 95، 74 و 9.7 هزار تومان به ازای هر واحد به فروش رفته است.

داروسازی فارابی

دفارا در فروردین به فروش 35 میلیارد تومانی رسید که این عدد در مدت مشابه سال قبل و میانگین 12 ماهه سال گذشته به ترتیب 65 میلیارد تومان و 55 میلیارد تومان بوده است.

داروسازی زهراوی 

دزهراوی در فروردین بیش از 30 میلیارد تومان فروش ثبت کرد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با رشد 115 درصدی همراه شد. نرخ فروش کپسول مایع در فروردین با افزایش 13 درصدی نسبت به اسفند به حدود 650 میلیون تومان به ازای هر میلیون عدد و نرخ فروش قرص نیز با 25 درصد افزایش به بیش از 222 میلیون تومان به ازای هر میلیون عدد رسید. 

 

البرز دارو 

شرکت البرز دارو در فروردین 60 میلیارد تومان فروش داشت که رشد 42 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.در قیاس با فروردین سال قبل، شرکت رشد 48 و 220 درصدی در مقدار فروش گروه جامدات و فرآورده های تزریقی داشته است. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها