کد خبر 106867

صنعت کاشی و سرامیک یکی از صنایع محبوب در بازار سرمایه به‌شمار می‌رود که چشم‌انداز روشنی برایش انتظار می‌رود، در ادامه به برسی این صنعت و نمادهای حاضر آن در بازار سرمایه می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سرامیک از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین مصنوعات ساخت بشر به شمار می‌رود که نقش اساسی در رشد فرهنگ و زندگی آدمی ایفا کرده‌اند. به طوری که اهمیت این دستاورد به اندازه‌ای است که امروزه حضور سرامیک‌های پیشرفته در عرصه‌های مختلف صنعت و تکنولوژی، همچنان در صدر علوم مهندسی مواد قرار گرفته است.

کاشی که محصولی سفالی و سرامیکی است و به آن سنگ مصنوعی نیز گفته می‌شود به دو دسته کفی و دیواری تقسیم می‌شود. نوع کفی که اصطلاحا سرامیک نامیده می‌شود و 54 درصد از مصرف کاسی و سرامیک دنیا مطعلق به این دسته است و 37 درصد مطعلق به کاشی دیوار است.

 تولید کاشی در دنیا به 12.7 میلیارد متر مربع می‌رسد که آسیا با 8.5 میلیارد متر مربع در صدر تولید قرار دارد. صادرات جهان نیز نیز نزدیک به 3 میلیارد متر مربع است که ایران در بین صادر کننده‌ها در جایگاه پنجم قرار دارد.

صنعت کاشی و سرامیک در ایران

صنعت کاشی و سرامیک از جمله صنایعی به شمار می‌رود که رکود و رونق صنعت ساختمان به شدت روی آن تاثیر گذار است؛ از این رو با توجه به رکود ساخت و ساز در سال‌های اخیر تولیدات کاشی و سرامیک کشور از 500 میلیون متر مربع در سال 1392 به 300 میلیون متر مربع در سال 1394 رسید و اکنون چیزی حدود 400 میلیون متر مربع است.

از طرفی با توجه به افزایش نرخ دلار واردات کاشی و سرامیک با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شده است که می‌تواند زمینه ساز بهبود هر چه بیشتر تولیدات داخلی لین صنعت باشد.

عمده محصولات این صنعت در استان‌های یزد، کرمان، اصفهان، خراسان، تهران تولید می‌شود تعداد کارخانجات احداثی کاشی و سرامیک به 137 عدد می‌رسد.

از این تعداد تنها شرکت‌های کترام، کلوند، کسعدی، کحافظ، کپارس و کساوه در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند.  

7 رشته فعالیت‌های صنعتی دارای اولویت در سند چشم‌انداز برنامه راهبردی 1404 به چشم می‌خورد که عبارتند از خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان، تایر و تیوب، لوازم خانگی و کاشی و سرامیک.

حضور کاشی و سرامیک در کنار صنایعی همچون فولاد وخودرو نشان از اهمیت این صنعت در سند چشم‌انداز 1404 دارد.

این صنعت با ارزش 14.660 میلیارد تومانی 0.2 درصد از بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است.

نگاهی به شرکت‌های بورسی این صنعت  

در سال یک سال گذشته کپارس با 150 درصد بیشترین بازدهی را در بین سهم‌های این گروه داشته، پس از آن کساوه با 144 درصد، کترام با 121 درصد، کلوند با 63 درصد، کحافظ با 60 درصد و کسعدی با 52 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کحافظ با رشد 144 درصدی نسبت به سال مالی قبل در سال 99 درآمد 239 میلیارد تومانی، کسعدی با رشد 89 درصدی درآمد 140 میلیارد تومانی، کساوه با رشد 102 درصدی درآمد 572 میلیارد تومانی، کترام با رشد 95 درصدی درآمد 187 میلیارد تومانی، کلوند با رشد 77 درصدی درآمد 358 میلیارد تومانی و کپارس با رشد 123 درصدی درآمد 302 میلیارد تومانی محقق کرد. 

 

ارسال نظر

تازه ها