کد خبر 106404

متانول یکی از محصولات مهم شرکت‌های پتروشیمی به شمار می‌رود؛ اگرچه بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی محصولات متنوعی را تولید می‌کنند اما برخی شرکت‌ها هستند که متانول بخش بزرگی از تولیدات آنها را تشکیل می‌دهد. پتروشیمی زاگرس،‌ فن‌آوران و خارک از جمله این شرکت‌ها هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صنعت متانول یکی از زیر شاخه‌های اصلی پتروشیمی در جهان شناخته ‌می‌شود. در بازار سرمایه ایران سه نماد زاگرس، شفن و شخارک فعالان این صنعت به شمار ‌می‌روند.

متانول یکی از ساده‌ترین الکل‌ها است و با نام‌های مختلفی مانند متیل الکل و الکل چوب هم شناخته می‌شود. در فرآیند تولید این ماده می‌توان از گاز طبیعی (متان)، زغال‌سنگ، مایعات هیدروکربوری و غیره به‌عنوان ماده اولیه اصلی استفاده کرد.

با توجه به این‌ که بیش از 90 درصد متانول تولید شده در جهان با زغال سنگ و گاز طبیعی تولید می‌شود، نوسانات قیمت این دو ماده تاثیر مستقیم بر قیمت متانول دارد.

ظرفیت اسمی تولید متانول در جهان بالغ بر 150 میلیون تن در سال بوده و مصرف جهانی آن نیز بیش از ۱۰۷میلیون تن است. ایران نیز با داشتن ظرفیت تولید ۱۲میلیون ‌تنی، ۱۲درصد از ظرفیت تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته طی ۵ سال آتی ایران به ظرفیت ۲۳ میلیون تنی تولید متانول خواهد رسید که منجر به تثبیت بیشتر جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر کلیدی در این صنعت خواهد شد. 

کاربرد متانول چیست؟

استفاده به‌عنوان سوخت خودرو

تهیه MTBE جهت ارتقاء درجه آرام‌سوزی بنزین

 تهیه فرمالدئیدها (فرمالین) جهت مصارف خانگی و تولید رزین‌ها

تولید اسید استیک و استفاده از آن به‌ عنوان محصول نهایی یا استفاده برای تهیه انواع استات سلولز برای انواع الیاف و پارچه با کاربردهای خاص

 استفاده در انواع حلال‌ها و ضدیخ‌ها

تهدیدها و فرصت‌های صنعت متانول

وجود منابع عظیم گاز در ایران، موقعیت جغرافیایی ایران و دسترسی به آب‌های آزاد، رشد تعداد خودروهای استفاده کننده از متانول به عنوان سوخت اصلی و همچنین ارزش افزوده بالا در تولید این محصول همگی از فرصت‌های این صنعت به شمار می‌روند.

از طرفی افزایش ظرفیت تولید در جهان به واسطه‌ی تاسیس مجتمع‌های پتروشیمی درعربستان، محدودیت‌های ایجاد شده ناشی از تحریم، وابستگی قیمت محصول به عوامل خارجی همچون قیمت نفت و عدم چشم‌انداز روشن از قیمت خوراک تهدیدهای حاکم بر این صنعت هستند.

همانطور که گفته شد از میان نمادهای حاضر در بازار سرمایه، سه نماد زاگرس، شفن و شخارک در این صنعت فعالیت می‌‎کنند که در ادامه این سه شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پتروشیمی فن آوران (شفن): این شرکت در سال 1377 به صورت سهامی عام تاسیس شده و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده، و در سال 1386 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

شرکت سرمایه‌گذاری نفت وگاز و پتروشیمی تأمین با سهم ۵۰ درصدی، عمده سهام شرکت را در اختیار دارد. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا هر یک با ۱۶ درصد دیگر سهامداران اصلی شرکت هستند.

شفن سرمایه 95 میلیارد تومانی دارد و شناوری سهم آن 14 درصد می‌باشد.

پتروشیمی ‌فن‌آوران در سال مالی 99 مبلغ 55560 میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 89 درصد رشد داشته است.

پتروشیمی زاگرس (زاگرس): پتروشیمی زاگرس در سال ۱۳۷۹ در زمینی به مساحت ۳۱ هکتار در منطقه عسلویه تأسیس و اواخر سال ۱۳۸۵ به بهره‌برداری رسید. همچنین فاز دوم این مجتمع در سال ۱۳۸۸ به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر این مجتمع با ظرفیت ۳.۳ میلیون تن متانول بزرگ‌ترین تولید کننده متانول در ایران و منطقه به شمار می‌رود. 

 این مجتمع در حال حاضر بیش از  30 درصد ظرفیت اسمی تولید متانول کشور را به خود اختصاص داده است.

شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با سهام 33.90 درصدی، شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا با سهام 19.14 درصدی، شرکت گروه صنعتی شیمی پوشینه با سهام 17.78 درصدی، شرکت الیاف صنعتی مروارید با سهام 50.88 درصدی و شرکت صنعت مروارید ارم با سهام 1.96 درصدی سهامداران اصلی شرکت به شمار می‌روند. 

زاگرس سرمایه 240 میلیارد تومانی دارد و شناوری سهم آن 11.32 درصد می‌باشد.

شرکت پتروشیمی زاگرس در سال مالی 99 با رشد 85 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته درآمد 14370 میلیارد تومانی داشته محقق کرده است. 

پتروشیمی خارک (شخارک): شرکت پتروشیمی خارک به صورت شرکت سهامی خاص و وابسته به شرکت ملی صـنایع پتروشـیمی تحـت شـماره 11569 مورخ 08/04/1346 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران بـه ثبـت رسـیده است. شـرکت درتـاریخ 21/06/1375 به شرکت سهامی عام تبدیل و درتاریخ 26/10/1377 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با سهام 33.900 درصدی، شرکت گروه پتروشیمی تابان فردابا سهام 19.160 درصدی، شرکت گروه صنعتی شیمی پوشینه با سهام 17.780 درصدی و شرکت الیاف صنعتی مروارید با سهام 1.96 درصدی سهامداران اصلی شرکت به شمار می‌روند.

شخارک سرمایه 600 میلیارد تومانی دارد و شناوری سهم آن 11 درصد می‌باشد.

 شرکت پتروشیمی خارک در 12 ماهه سال مالی99 با رشد چشمگیر 93 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال 98 درآمد 5194 میلیارد تومانی کسب کرده است. 

 

ارسال نظر

تازه ها