کد خبر 106147

تجزیه و تحلیل‌ها و سرعت گرفتن حرکت دنیا به سمت اقتصاد پاک، مس را به یک فلز اساسی آینده‌دار تبدیل کرده است که به گفته برخی تحلیلگران در چند سال آینده می‌تواند جای نفت را بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روز گذشته یک تحلیلگر ارشد گلدمن ساکس به نام جفری آر کوری (Jeffrey R. Currie) مس را نفت جدید خواند و افزود که طبق پیش بینی‌ها احتمالا قیمت این فلز تا سال 2025 به 15 هزار دلار درهر تن معادل 6.80 دلار در هر پوند برسد.

به‌ گفته این تحلیلگر اهمیت جایگزینی مس با نفت در قالب منابع انرژی تجدیدپذیر بسیار مهم است و در حال حاضر بازار با بحران عرضه روبرو است که می تواند قیمت را بیش از 60 درصد در چهار سال افزایش دهد.‌ این انتقال جهانی می تواند تقاضا برای فلز قرمز را تا 900 درصد افزایش دهد و به 8.7 میلیون تن در سال 2030 برساند.

با توجه به شدت گرفتن تغییرات اقلیمی و گرم شدن هر روزه‌ی کره زمین، دنیا و به ویژه کشورهای توسعه یافته در پی اعمال سیاستگذاری‌های کلان برای اجرای اقتصاد پاک و تغییر از سوخت های فسیلی به منابع انرژی تجدیدپذیر هستند که این می‌تواند سکوی پرتابی برای صنعت مس در چند سال آتی باشد.

در ایالات متحده نیز، تلاش دولت بایدن برای تبدیل انرژی های جایگزین به بخش اصلی از برنامه زیرساختی 2 تریلیون دلاری به تقاضای بالقوه مس خواهد افزود.

با وجود اینکه ایران یک کشور نفتی و در مسیر توسعه به شمار می‌رود و همسو شدن آن با جهان غرب به سمت انرژی‌های تجدیدپزیر کمی دور از ذهن است، اما با این وجود آینده روشن این فلز اساسی در سطح داخلی نیز غیر قابل انکار است.

در این گزارش به تحلیل بزرگترین شرکت تولید کننده مس ایران و مقایسه آن با صنعت می‌پردازیم.

 شرکت ملی صنایع مس ایران «فملی» که وظایف استخراج و بهره برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری را بر عهده دارد، دارای معادن متعدد مس در کشور و سه معدن فعال به نام‌های مس سرچشمه، معدن مس میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی که از مهمترین معادن مس جهان به شمار می‌روند است.

در سال 2019، کشور ایران با تولید 261 هزار تن کاتد، رتبه بیستم تولید مس پالایش شده در دنیا را دارا بوده است به طوری که سهم تولید مس ایران در دنیا 1.1 درصد بوده است. همچین در آسیا رتبه‌ی هفتم را به خود اختصاص داده و 1.9 درصد تولید مس در این منطقه را سهم خود کرده است.

فملی در یک سال اخیر که جزء سهم‌های جذاب برای مخاطب حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای به شمار می‌رفت جهش قابل توجهی را نیز رقم زد. بازار اصلی فروش داخلی شرکت، بورس فلزات و بازار فروش خارجی صادرات به کشورهای اروپایی و چین و درخصوص وضعیت رقابت داخلی شرکت فاقد رقیب است.

این شرکت در 12 ماهه سال مالی 99 رشد 87 درصدی نسبت به سال مالی قبل را تجربه کرد و درآمد 41940 میلیارد تومانی به ثبت رساند.

فملی در اسفندماه با جهش 109 درصدی نسبت به ماه قبل و131 درصدی نسبت به میانگین 11 ماهه بالغ بر 7270 میلیارد تومان درآمد را به ثبت رسانده است.

بخش زیادی از رشد قابل توجه درآمد اسفندماه مربوط به فروش صادراتی شرکت با مبلغ 3940.9 میلیارد تومان بوده است که رشد 180 درصدی را نشان می‌دهد.

 

مقایسه درآمد فصلی شرکت نیز به صورت پلکانی از بهار تا زمستان سال گذشته یک روند منظم افزایشی را طی کرده است.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها