کد خبر 105492

شرکت‌های پتروشیمی در 12 ماهه 99 در یک نگاه کلی خوب ظاهر شدند و به جز 2 نماد، همگی زمستان را به عنوان پرفروش‌ترین فصل خود پشت سر گذاشتند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت‌های پتروشیمی جز نمادهای جذاب بورس برای سهامداران به شمار می‌روند و بخش بزرگی از اقتصاد کشور و حتی دنیا به این صنعت وابسته است.

ایران به دلیل دارا بودن منابع بزرگ نفت و گاز از مهمترین کشورهای این حوزه به شمار می‌رود و در ذخایر نفتی پس از ونزوئلا و عربستان در رتبه سوم دنیا، و در زخایر گازی پس از روسیه در رتبه دوم قرار دارد.

صنعت پتروشیمی 30 درصد از حجم اقتصاد کشور را شامل می‌شود که این موضوع نشان دهنده اهمیت استراتژیک این صنعت از نظر تامین درآمدهای ارزی و ریالی، ایجاد اشتغال و به طور کلی تاثیر گذاری بر چرخه اقتصاد کشور است؛ در ادامه به بررسی و تحلیل نمادهای آن در سال 99 می‌پردازیم.

شرکت‌های پتروشیمی معمولا از خوراک گاز طبیعی و یا قسمت‌های مختلف نفت خام استفاده کرده و آن‌ها را با انواع فرایندهای پیچیده به محصولات متعدد و متنوعی تبدیل می‌کنند از این رو این شرکت ها در سه دسته کلی پلیمرسازان، متانول سازان و اوره سازان تقسیم می‌شوند.

پلیمرسازان که دسته بزرگتر این صنعت به شمار میروند و 10 شرکت شغدیر، شبصیر، جم پیلن، آریا، نوری، جم، مارون، پارس، شاراک و بوعلی در این گروه می‌باشند از ابتدای سال روندی صعودی را آغاز کردند و همگی زمستان پر درآمدترین فصل خود را رقم زدند.

متانول سازان شخارک، زاگرس و شفن و اوره سازان کرمانشاه، شیراز و خراسان هستند.

زاگرس و خراسان دو نمادی بودند که زمستان را با افت نسبی در مقایسه با پاییز سپری کردند.

کرماشا و شیراز نیز افزایش قابل توجه نسبت به پاییز نداشتند و با کمی افزایش تقریبا هم‌سطح پاییز درآمد به دست آوردند.

به طور کلی بررسی درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت‌های پتروشیمی تا پایان سال گذشته نشان می‌دهد اکثر نمادهای پتروشیمی در زمستان بهترین عملکرد را ثبت کرده‌اند.

درآمد فصلی پتروشیمی‌ها را در جدول ذیل مشاهده می‌کنید؛ واحد در جدول پایین همگی به میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

 

photo_2021-04-05_12-08-07

 

ارسال نظر

تازه ها