کد خبر 104459

شرکت‌های تایرسازی که سال گذشته را به دلیل تحریم‌های اعمال شده با مشکلات بسیار سپری کردند، از سه ماه آخر سال گذشته جانی دوباره گرفتند و امسال را با هدف جهش تولید خوش آغاز کردند و با سپری کردن روندی صعودی برای ماه آخر سال هم پیشبینی کسب درآمد خوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سال گذشته با فشار یک‌باره وارد شده از سوی تحریم‌ها صنایع کشور و جریان تولید دچار شوک شدند.

چراکه جریانات ثبت سفارش و مشکلات حمل مواد اولیه، تخصیص ارز، فرایند انتقال وجه و تجهیزات که به نوعی به طور مستقیم و غیر مستقیم توسط کشورهای ثالث انجام میشد با مشکلی جدی روبه رو شده بودند.

شرکت‌های تایر سازی نیز که از این شوک اعمال شده در صنعت مستثنا نبودند دچار کمبود مواد اولیه در انبارها شدند و نتوانستند همچون قبل چرخ تولید این صنعت را بچرخانند. اما کم کم در زمستان سال گذشته با مدد بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت کارخانجات تجهیز و روند تولید به تدریج به روال عادی بازگشت.

از شروع امسال تاکنون پیشروی تایرسازان به گونه‌ای بوده است که در صورت تداوم آن پیش‌بینی می‌شود صنعت تایرسازی رکورد تولیدی خود را فتح کنند.

در ادامه به بررسی عملکرد شرکت‌های تایرسازی پتایر،پکرمان و پیزد و مقایسه‌ی سهم هر کدام در تحقق جهش تولید طی 11 ماهه منتهی به بهمن‌ماه را مقایسه ‌می‌کنیم.

گروه صنعتی بارز (پکرمان)

پکرمان در بین تایرسازان در 11 ماهه منتهی به بهمن‌ماه بالاترین مبلغ فروش را با عدد 2959 میلیارد تومان به خود اختصاص داده است.

پکرمان که در 3 ماه پاییز روند نزولی در پیش گرفته بود در زمستان با پس گرفتن روند صعودی 2 ماه متوالی رکورد شرکت را جابه جا کرد و در بهمن‌ماه با کسب درآمد 403 میلیارد تومانی رکورد نهایی شرکت را به ثبت رساند.

مجمع صنایع لاستیک یزد ( پیزد )

پیزد با درآمد 1109 میلیارد تومانی رتبه دوم درآمد را از آن خود کرد. روند درآمد ماهانه پیزد که از ابتدای سال با ثبات نسبی‌ای همراه بود در از آذرماه با شیب تندتری صعودی شد و در بهمن ماه با کسب درآمد 169 میلیارد تومانی رکورد فروش شرکت را به ثبت رساند. 

تولیدی ایران تایر (پتایر)

پتایر در بین این 2 شرکت مقام سوم را در کسب درآمد داشته و در این دوره 11 ماهه مبلغ 997 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است. پر درآمدترین ماه پتایر دی‌ماه با مبلغ فروش 156 میلیارد تومان بوده است.

 

پکویر به دلیل سال مالی متفاوت با دیگر تایر سازان در این گذارش مورد بررسی قرار نگرفت. 

 

             

 

 

ارسال نظر

تازه ها