کد خبر 56116

الیاس حضرتی نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت قیمت بنزین در کشور گفت: سوخت به خصوص بنزین برای کنترل باید یک بازار متشکل بنزینی داشتهباشد تا بتوان آن را کنترل کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امروز در همایش بزرگداشت روز تعاون در سالن مولوی صداوسیما گفت: موضوع یارانه‌ها به ویژه یارانه‌های پنهان به گونه‌ای است که باید اصلاح شود و هر سال یارانه حامل‌های انرژی مانند گاز، برق، بنزین، آب و سایر حامل‌های انرژی بیش از 945 هزار میلیارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تومان یارانه می‌دهیم به گونه‌ای که هر کس بیشتر مصرف کند تشویق می‌شود و هر کس خانه و ماشینی ندارد و از این یارانه استفاده نمی‌کند تنبیه می‌کند و این با عدالت سازگار نیست.

حضرتی با اشاره به اختصاص ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی گفت: این مسئله مصیبت‌هایی ایجاد کرد به گونه‌ای که گوشت با ارز 4200 تومانی وارد شد اما به قیمت 120 هزار تومان به دست مردم رسید، اما گوشتی که با ارز نیمایی وارد شد به قیمت 80 تا 90 هزار تومان به مصرف‌کننده رسید، پس نشان می‌دهد ارز 4200 تومانی برای عده‌ای رانت ایجاد کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین پیشنهاد کرد باید بازار متشکل بنزینی طراحی کنیم که قیمت‌ها عادلانه شد و به هر فرد ایرانی 15 لیتر بنزین در ماه سهمیه داده شود که مثل یک خانواده 5 نفره 75 لیتر سهمیه داشته باشد و اگر کسی بخواهد بیشتر مصرف کند باید هزینه بیشتری پرداخت کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه فرصت تاریخی برای تعدیل اقتصادی و جراحی اقتصادی فراهم شده است، گفت: نباید ارز را در چهارراه استانبول برای ساماندهی بازار ارز تزریق کنیم، بلکه باید کار اساسی جراحی و ساماندهی اقتصاد انجام شود.

به گفته حضرتی اگر مردم بدانند اراده قوی دولت برای تاب‌آوری در مقابل تحریم‌ها وجود دارد، قطعا حمایت می‌کنند و مقاومت نشان می‌دهند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به حضور خود در چند دوره مجلس گفت: هنگام تصویب بودجه، بحث کاهش وابستگی بودجه به نفت مطرح می‌شود اما نفت همچنان به عنوان یک مصیبت در اقتصاد کشور تبدیل شده که باید برای اصلاح اقتصاد از فرصت تاریخی استفاده کنیم.

وی افزود: ترامپ ادعا کرده که می‌خواهد صادرات نفت ما را صفر کند که البته موفق نمی‌شود، اما همین امر یک فرصت تاریخی برای ماست که سیاست کاهش اتکای بودجه به نفت را علمی کنیم و ما اکنون در جنگ سخت اقتصادی قرار داریم که باید در برابر تلاطم‌ها مقاومت نشان دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه 30 تا 40 درصد مردم درگیر مشکلات معیشتی آشکار هستند، گفت: دولت باید امنیت و آرامش برای مردم ایجاد کند و برای تامین کالاهای اساسی و اشتغال پایدار و مقابله با لشکر بیکاران فکری کند.

به گفته حضرتی، ملتی که گرفتار صاحب‌خانه و تمدید اجاره‌بها و بیکاری باشند نمی‌توان از آنها انتظار مقاومت داشت، بلکه اول باید مشکل معیشت مردم برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اقتصادی مجلس گفت: وزارت اقتصاد، دیوان محاسبات و سازمان امور مالیاتی اعلام کردند که باید دستگاه‌های اجرایی اطلاعات مالی خود را به سامانه جامع مالیاتی ارائه کنند که در حال حاضر همکاری نمی‌کنند، در حالی که این قانون شده و جزو وظایف دستگاه‌های اجرایی است که اطلاعات مالی خود را ارائه کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر با شدیدترین و گسترده‌ترین و هوشمندانه‌ترین تحریم‌ها مواجه هستیم، اظهار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: تا اطلاع ثانوی به دلایل مختلف امکان سازش و هم‌هدف شدن با آمریکا را نداریم و وظیفه دولت است که نشاط اجتماعی، امید به آینده و بازسازی اعتماد مردم به حکومت را انجام دهد./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها