کد خبر 22258

وزیر امور خارجه قزاقستان

وزیر امور خارجه قزاقستان از برگزاری نشستی در کشور آذربایجان در پاییز امسال در خصوص کنوانسیون مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"،  به نقل از خبرگزاری «تاس»، "خیرات عبدالرحمانوف" وزیر امور خارجه قزاقستان امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که معاونین وزرای خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر در پاییز امسال در جمهوری آذربایجان رایزنی‌هایی را درباره کنوانسیون مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر انجام خواهند داد.

وی گفت: «بر اساس دستوراتی که از سوی روسای جمهور پنجکشور صادر شده و مطابق با توافقات صورت گرفته در چارچوب اسناد به امضا رسیده در نشست سران آکتائو، چنین نشستی باید قبل از شش ماه آینده صورت بگیرد. گذشته از آن در این مورد نیز توافق شده که پاییز امسال گروهی ویژه در این زمینه تشکیل شده و به طور مستقیم روی تحقق توافقات صورت گرفته در چارچوب کنوانسیون کار ‌کند. این نشست احتمالاً در جمهوری آذربایجان انجام خواهد شد.»

به گفته وزیر خارجه قزاقستان، این رایزنی‌ها به منظور تحقق توافقات صورت گرفته در چارچوب کنوانسیون مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر است. بر اساس این کنوانسیون، وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر که یک روز قبل از نشست سران، با یکدیگر جلسه داشتند تصمیم گرفته‌اند تا مکانیزم ویژه‌ای و همچنین گروهی زیر نظر وزارت امور خارجه را تشکیل دهند تا مستقیما به مسئله تحقق مفاد کنوانسیون بپردازد.

روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر (روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان) روز یکشنبه، 12آگوست (21 مرداد ماه) در پنجمین نشست خود که در بندر آکتائو جمهوری قزاقستان برگزار شد، کنوانسیون مربوط به وضعیت حقوقی دریای خزر را امضاء کردند که نتیجه بیش از 20 سال کار و مذاکرات نه چندان ساده بین کشورهای ساحلی است.

منبع : خبرگزاری تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها