کد خبر 31955

رئیس سازمان برنامه و بودجه

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افتتاح آزمایشی خط آهن قزوین - رشت گفت: اگر این خط ریلی به بندرانزلی وصل شده و زمینه تبادل کالا را فراهم کند، آنگاه به بهره مندی اقتصادی رسیده ایم.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، محمدباقر نوبخت روز جمعه در جمع خبرنگاران در استادیوم انزلی افزود: اتصال راه آهن فقط رشت اگر چه کار بزرگی بود، اما کافی نیست و هدف بزرگتری مدنظر دولت است.
وی قطعه رشت به انزلی در ادامه این خط ریلی را هم مهم دانست و ادامه داد: در بازدیدی که امروز از این مسیر داشتم، کارها در حال انجام است و در بخش هایی از این مسیر نیاز به تملک اراضی هست که باید انجام شود.
نوبخت اضافه کرد: زیر ساخت ها در بخش هایی از این مسیر فراهم شده و برای ریل گذاری مهیاست اما باید تملک اراضی هم انجام شود و برای ما مهم آن است که این راه آهن به دو بندر شهرسنان انزلی وصل شود.
وی تصریح کرد: باید ریل را تا جایی برسانیم تا بار از کشتی مستقیم روی قطار تخلیه و بارگیری شود و خوشبختانه مسیر رشت به انزلی تا آستارا، مشکلات مسیر قزوین به رشت را ندارد چراکه 40 درصد از مسیر قزوین به رشت، در کوهستان بود. 
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، باید اعتبارات سالانه برای این پروژه قائل شویم و توافق شده که 60 میلیارد تومان تا پایان امسال برای آغاز پروژه رشت به انزلی اعتبار تزریق شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سابقه تیم فوتبال ریشه دار ملوان گفت: امیدواریم با تلاش همگان، ملوان به جایگاه رفیعی که داشت، برسد و امروز مشکلاتی که برای استقرار جایگاه تماشاگران نیاز بود، مورد بررسی قرار گرفت.
نوبخت خاطرنشان کرد: با نماینده انزلی در مجلس شورای اسلامی توافق شد تا بتوانیم راه های قانونی در این خصوص پیدا کنیم تا مشکلات آن برطرف شود.
 راه آهن قزوین - رشت روز گذشته (پنجشنبه) با حضور نوبخت معاون رئیس جمهوری به طور آزمایشی افتتاح شد.
برای ساخت این خط آهن از سال 84، هزار و 850 میلیارد تومان هزینه شد. 
خط آهن قزوین - رشت که 164 کیلومتر طول دارد، در قالب هشت قطعه ساخته شده و از ایستگاه سیاه چشمه به سمت رشت جدا شده است. این مسیر ریلی، از ایستگاه سیاه چشمه تا ابتدای ایستگاه کوهین به طول 30 کیلومتر یک خطه ، از ایستگاه کوهین تا ایستگاه لوشان به طول 40 کیلومتر دو خطه و از ایستگاه لوشان تا انتهای مسیر یک خطه است. 
حداکثر سرعت قطارهای باری این خط آهن 120 کیلومتر و قطارهای مسافربری 160 کیلومتر در ساعت خواهد بود. 
ظرفیت حمل مسافر خط آهن قزوین - رشت سالانه سه میلیون و 381 هزار نفر و ظرفیت حمل بار آن 9 میلیون و 867 هزار تن است. 
در احداث این خط آهن 53 دستگاه تونل به طول 22 کیلومتر ، 62 دستگاه پل خاص به طول 9 کیلومتر و پنج ایستگاه در کوهین ، لوشان ، منجیل ، رستم اباد ، امام زاده هاشم و رشت ساخته شده است. 
برای ساخت خط آهن قزوین - رشت 14 میلیون متر مکعب خاکریزی ، 18 میلیون متر مکعب خاکبرداری و یک و نیم میلیون متر مکعب بتن ریزی شده است . 

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها