کد خبر 94718

نظر کارشناسان درپی افزایش قیمت انواع کودهای شیمیایی

در حالی که شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با انتشار ابلاغیه‌ای نرخ‌های جدید انواع کودهای شیمیایی را برای مصرف سال زراعی جدید به کشاورزان اعلام کرد، بسیاری از کارشناسان و فعالان این بخش مخالف افزایش چند برابری نرخ کودهای کشاورزی هستند و آن را اشتباه دولت در راستای سیاست‌های بخش کشاورزی می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، جدیدترین قیمت انواع  کودهای شیمیایی را به قرار زیر ابلاغ کرد:

نوع کود قیمت فروش به کشاورزان (کیلوگرم) قیمت فروش به کشاورزان (کیسه 50 کیلوگرمی)
سوپر فسفات تریپل 84600 4230000
دی آمونیوم فسفات 99300 4965000
کلرول پتاسیم 100000 5000000
سولفات پتاسیم 108850 5342500

برخی کارشناسان معتقدند که این افزایش قیمت‌ها رشد 4تا 10 برابری نسبت به سال گذشته دارد. عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی ایران، در همین زمینه می‌گوید: این افزایش بی‌حد و حصر غیرقابل باور و نپذیرفتنی است و فقط یک معنی را به ذهن فعال کشاورزی متبادر می‌کند  که تیم اقتصادی حاکم بر دولت در راستای سیاست‌های نئولیبرالی خود قصد دارند بخش کشاورزی کشور را به مسیری ببرند که کشاورزان داوطلبانه از مزارع بگریزند. 

 

وی این افزایش قیمت کودهای شیمیایی را تهدیدی بر امنیت غذایی کشور دانست و گفت: دولت باید حداقل نرخ خرید تضمینی گندم را در سال جاری نسبت به سال گذشته 300 درصد افزایش دهد تا کشاورزان کورسوی امیدی به کشت این محصول داشته باشند. 

یک کارشناس کشاورزی هم معتقد است: استفاده درست از کود شیمیایی می‌تواند تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهد. به ازای هر کیلوگرم کود که به نحو درست در بخش کشاورزی استفاده می‌شود، 10 کیلوگرم به تولید اضافه می‌شود. 

ابراهیم مرادزاده، می‌گوید: افزایش قیمت کودهای شیمیایی باعث می‌شود کشاورزان نتوانند از این نهاده به طور کامل استفاده کنند  و تولید بخش کشاورزی روز به روز کمتر خواهد شد.

ایران در تولید کالاهای اساسی مانند دانه های روغنی بیش از 90 درصد و در تولید خوراک دام و طیور بیش از 70 درصد وابسته است سالانه حدود 150 هزار تن گوشت، یک میلیون تن شکرو 100 هزار تن چای وارد کشور می شود و عدم تامین نهاده تولید این گونه محصولات اساسی را کمتر خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم هم با بیان اینکه دولت در آستانه فصل کشت قیمت کود شیمیایی را 10 برابر افزایش داده است، اعلام کرد: در حالی که مقام معظم رهبری به تولید کالاهای اساسی در داخل تأکید دارد، دولت مسیر اشتباهی را در برنامه‌ها و سیاست‌های تولید کشاورزی دنبال می‌کند. 

وی با بیان اینکه مسیر اشتباه تنها افزایش قیمت کود شیمیایی نیست، گفت: اخیراً دولت یارانه کودشیمیایی را هم حذف کرده است. 

این نماینده مجلس دهم تأکید کرد که در صورت ادامه این روند و افزایش قیمت نهاده‌ها، تولید محصولات استراتژیک مانند گندم و جو با خطر جدی مواجه خواهد شد.

در این میان، برخی هم معتقدند که افزایش 7 برابری قیمت کودهای شیمیایی، تولید محصولات کشاورزی را در سال آینده با خطر جدی مواجه خواهد کرد و در حقیقت، این اقدام، دولت بعدی را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. پیامد این افزایش قیمت‌ها احتمالا خود را امسال نشان نخواهد داد، اما سال آینده دولت سیزدهم را با خطر جدی مواجه خواهد کرد. / فارس 

 

ارسال نظر

تازه ها