کد خبر 35370

مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد با توجه به آن که مواد اولیه صنایع بهداشتی مشمول دریافت ارز نیمایی شده اند، قیمت شوینده در ماه های پایانی سال کاهش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مهدی صادقی نیارکی مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید مواد شوینده از جمله مواد پتروشیمی، املاح معدنی، کربنات، اسانس ها، برخی افزودنی ها و غیره وارداتی و مشمول ارز نیمایی است.
بر پایه سیاست های جدید ارزی دولت که از نیمه مردادماه امسال اجرا شد، تخصیص ارز به همه اقلام وارداتی بجز کالاهای اساسی و ضروری از بازار ثانویه ارز (نیما) انجام می شود. 
در هفته های گذشته به دلیل تعدیل نرخ ارز، عامه مردم در انتظار کاهش قیمت ها هستند. 
در چنین شرایطی، مدیرکل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت اعلام کرد: تهیه ارز نیمایی به دلیل نیاز واردکنندگان به پیدا کردن صراف فرایندی زمانبر است، با این حال برخی واردکنندگان به ثبت سفارش موفق نشده اند.همچنین برخی دیگر با ارز حاصل از صادرات خود به تامین مواد اولیه مورد نیاز پرداخته اند.
وی بیان داشت: در صورتی که قیمت این مواد که بخشی از آنها در بورس عرضه می شود کاهش یافته باشد، قیمت محصولات نهایی نیز باید کاهش یابد.
صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: صنعت محصولات شوینده و آرایشی کاملا رقابتی است، به طوری که چند برابر نیازها واحد صنعتی در کشور وجود دارد و برندهای مختلف داخلی و خارجی با هم رقابت می کنند.
به گفته این مسئول، در چنین شرایطی شرکت ها به دنبال افزایش سهم خود از بازار هستند و این مهم را از طریق کاهش قیمت ها و در نتیجه افزایش فروش شان دنبال می کنند.
وی ادامه داد: از آنجا که مواد شوینده و آرایشی جزو ۲۵ قلم کالای اساسی دریافت کننده ارز رسمی نیستند، مشمول «رصد و پایش» بوده و در صورتی که قیمت هایشان خارج از عرف افزایش یافته باشد، با گزارش مردم یا سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مورد رسیدگی قرار می گیرد. 
به گزارش ایرنا، پیش از این رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پاسخ به این پرسش که «مردم می پرسند چرا با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت کالاها پایین نمی‌آید؟ » به ایرنا گفت: توقع کاهش قیمت باید به کالاهایی محدود شود که با ارز آزاد تامین می شوند؛ همچنین تاثیر زمان ثبت سفارش و تامین دوباره کالا نیز باید درنظر قرار گیرد.
«عباس تابش» ادامه داد: بُعد روانی افزایش قیمت دلار نیز در طیف وسیعی از کالاها تاثیرگذار بوده که برگشت قیمتی آنها با تاثیر روانی ثبات در اقتصاد اتفاق می افتد. 
وی از انواع محصولات میلگرد و مشتقات فولاد، لوازم خانگی، موبایل، تخم مرغ و غیره به عنوان اقلامی نام برد که بتازگی با کاهش نرخ ارز قیمت آنها در بازار کاهش یافته است.

 

منبع:ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها