کد خبر 92225

طبق اعلام رسانه های کره جنوبی

مجلس سنای آمریکا با 86 رای موافق کاهش شمار نظامیان آمریکا را در صورت تحقق دو شرط تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجلس سنای آمریکا ضمن تصویب لایحه سیاست دفاعی این کشور ، کاهش شمار نظامیان آمریکا در کره جنوبی را مشروط اعلام کرد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز جمعه گزارش کرد بر اساس بخش هایی از این لایحه که با ۸۶ رای موافق به تصویب رسیده است، استفاده از صندوق های ذی ربط برای کاهش نظامیان آمریکا در کره جنوبی در صورت تحقق دو شرط امکان پذیر است.

با این حساب تا مدت ۹۰ روز پس از آنکه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این دو شرط محقق شده است ، این کشورمی تواند برای کاهش شمار نظامیان آمریکایی در کره جنوبی که هم اکنون ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر هستند ، تصمیم بگیرد.

بر اساس یکی از این شروط کاهش شمار نظامیان آمریکایی نباید منافع آمریکا را به مخاطره بیندازد و به امنیت متحدان آمریکا در منطقه آسیب برساند.

 شرط دوم اینکه وزارت دفاع آمریکا باید با متحدان خود شامل کره جنوبی و ژاپن در این زمینه رایزنی کند،

افزون بر باید اطمینان حاصل شود که تهدیدهای کره شمالی نیز کاهش یافته است.

تصویب این لایحه و قانونی شدن آن به امضای دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نیاز دارد و این شروط در واقع می تواند توان دولت آمریکا برای کاهش نظامیان این کشور در کره جنوبی را تقلیل دهد.

پیش از این «وال استریت ژورنال» گزارش کرده بود پنتاگون در ماه مارس پیشنهادی به کاخ سفید برای کاهش نیروهای نظامی آمریکا در کره جنوبی داده است اما کره جنوبی در این مورد واکنش رسمی نداشته است.

یکی از بزرگترین اختلافات دو کشور در زمان حاضر تامین هزینه استقرار نظامیان آمریکایی در کره جنوبی است و به رغم برگزاری نشست های متعدد طرفین هنوز در این زمینه به توافق نرسیده اند و مشخص نیست دقیقا آمریکا خواهان چه میزان افزایش است.

کره جنوبی هم اکنون سالانه ۸۷۰ میلیون دلار برای این منظور تخصیص می دهد.

با وجود بن بست در این مذاکرات و به نتیجه نرسیدن رایزنی ها ، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا امروز اعلام کرد که همچنان خواستار آن است که متحدان این کشور برای استقرار نظامیان آمریکایی هزینه بیشتری پرداخت کنند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها