کد خبر 92141

ترکیه و روسیه وزیر خارجه خود را برای رایزنی بر سر اعلام اتش بس در لیبی به دیدار یکدیگر فرستادند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، هنوز مشخص نیست دو هیئت عملا به تفاهماتی که به کاهش تنش نظامی در لیبی در روزهای آینده کمک کند، دست یافته‌اند یا این‌که این بیانیه تنها در حد اجرای پروتکلی است که قصد دارد روی شکست مذاکراتی سرپوش بگذارد که در آن اشاره‌ای به حصول هیچ تفاهم عملی جز تاکید بر ادامه تماس‌ها نشده است.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، مذاکرات عالی رتبه بین دو هیئت ترکیه و روسیه روی تاکید بر این مساله متمرکز بود که راه حل بحران لیبی نظامی نیست.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: روی ادامه تلاش‌های مشترک برای ترغیب طرف‌های لیبیایی جهت دستیابی به آتش‌بس دائمی و ثابت توافق شد. مضافا این‌که مذاکرات سیاسی بین لیبیایی‌ها همسو با نتایج کنفرانس برلین و با هماهنگی سازمان ملل تقویت شود.

در ادامه بیانیه اشاره شده است: همچنین توافق شد کارگروه مشترکی درباره لیبی و رایزنی‌های بعدی تشکیل شود که در آینده نزدیک در مسکو جلسه برگزار خواهد کرد تا رسیدن امن کمک‌های انسانی به لیبی و درخواست از طرف‌ها برای تضمین تحویل کمک‌های انسانی فوق‌العاده به تمام نیازمندان را تضمین کند.

چند روز پیش روسای جمهوری ترکیه و روسیه بر ادامه تلاش‌ها بین دو کشور به منظور دستیابی به آتش‌بس در لیبی و حل سیاسی بحران روزافزون این کشور توافق کرده بودند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها