کد خبر 78242

طبق اعلام وزارت بهداشت جهانی تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا هر روزه در حال افزایش است.امروز تعداد آن ها به دو هزار نفر رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد دکتر مسعود مردانی - فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ویروس کرونا ویروسی شناخته شده است که بعد از رینو ویروس‌ها دومین علت عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می‌شوند، گفت: نسل جدید ویروس کرونا که در کشور چین شیوع پیدا کرده نوع جدیدی از ویروس کروناست که با انواع دیگر آن متفاوت است.

وی با بیان اینکه این بیماری تا چند هفته گذشته تنها در چین مشاهده شده بود، اظهار کرد: امروز در کشورهای مختلف مانند فرانسه، ایتالیا، کانادا، تایلند، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، استرالیا و غیره موارد مبتلایان به این بیماری مشاهده شده است.

مردانی با بیان اینکه موارد مبتلایان کروناویروس از ۸۰۰ مورد در روز گذشته به ۱۹۷۵ مورد در امروز افزایش یافته است، تصریح کرد: همچنین تعداد مرگ و میر از ۲۶ مورد به ۵۶ مورد افزایش یافته است.

اقدامات صورت گرفته در ایران برای پیشگیری از بروز و شیوع کروناویروس

وی با بیان اینکه هنوز موردی از ابتلا به کرونا در ایران مشاهده نشده است، درباره اقدامات صورت گرفته در ایران برای پیشگیری از بروز و شیوع این بیماری افزود: در فرودگاه امام (ره) تمام افراد در کلیه پروازهایی که از چین وارد ایران می‌شوند پیش از ورود مورد بررسی و در صورت مشاهده علایم مورد معاینه قرار می‌گیرند.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به مسایل مطرح شده در رابطه با جدی نبودن روش‌های پیشگیری و تشخیص این بیماری در مرزهای کشور، گفت: در بسیاری از کشورها در فرودگاه‌ها و مرزها از دیتکتور استفاده می‌کنند که این دستگاه از فاصله زیاد میزان تب و حرارت فرد را می‌سنجد، در این حالت افراد مشکوک شناسایی شده و توصیه‌های لازم ارایه می‌شود. البته نمی‌توان تمامی افراد دارای تب را قرنطینه کرد، ولی توصیه‌های لازم برای جدی گرفتن موضوع، مراجعه به پزشک و حاضر نشدن در جمع تا پیش از بهبودی باید گوشزد شود.

وزارت بهداشت و سازمان هواپیمایی حساسیت خود به کرونا را افزایش دهند

وی با بیان اینکه ممکن است تمهیدات در نظر گرفته شده توان لازم برای پیشگیری از ورود مبتلایان را نداشته باشد، گفت: بنابراین وزارت بهداشت و سازمان هواپیمایی کشور باید حساسیت خود به این موضوع را افزایش دهند؛ چراکه جدیدا حتی در کشوری مانند کانادا موارد بیماری مشاهده شده و به دلیل رفت و آمدهای ایرانیان با کشورهای مختلف باید این مسایل و توصیه‌ها جدی‌تر گرفته شود.

توصیه‌های مسافرتی برای پیشگیری از کروناویروس

مردانی با تاکید بر توصیه‌ها و اقدامات احتیاطی در این رابطه و بخصوص توصیه‌های مسافرتی، اظهار کرد: خودداری از لمس و تماس با حیوانات وحشی یا اهلی زنده یا مرده، خودداری از تماس نزدیک با فرد مبتلا به بیماری تنفسی، استفاده از ماسک در صورت در معرض تماس بودن با بیمار، شست‌و شوی مکرر دست با آب و صابون بویژه بعد از تماس با بیمار یا حیوان و مراجعه به پزشک درصورت داشتن بیماری تنفسی و در صورت داشتن سفر به کشورهای درگیر، برخی از توصیه‌های ضروری است.

راه‌های پیشگیری از انتقال این بیماری

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به برخی دیگر از توصیه‌های پیشگیرانه بیماری کروناویروس و جلوگیری از انتقال بیماری، تصریح کرد: استفاده از ماسک معمولی، رعایت حداقل یک متر فاصله با سایرین، پوشاندن دهان در زمان عطسه و سرفه یا استفاده از دستمال یکبارمصرف و یا استفاده از قسمت بالایی آستین در زمان عطسه و سرفه و شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون برخی از توصیه‌های بهداشتی بسیار مهم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر عدم حضور بیماران در جمع‌های مختلف مانند همایش‌ها و کنگره‌ها و ...، تصریح کرد: خودداری از دست دادن، تماس و در آغوش کشیدن دیگران نیز جهت پیشگیری از انتقال بیماری بسیار اهمیت دارد.

مرگ و میر و شدت علایم بالینی کروناویروس بالاتر از سارس است

مردانی با اشاره به پیش بینی اپیدمیولوژیست‌ها در این رابطه، گفت: موارد مرگ و میر کروناویروس به سرعت افزایش خواهد یافت؛ چراکه بیماری سریعا منتقل می شود. همچنین محققان فرانسوی در این رابطه اعلام کردند که مرگ و میر و شدت علایم بالینی کرونا از سارس هم بالاتر است.

مردانی همچنین به ایرانیانی که در چین اقامت دارند و یا قصد خروج از کشور به مقصد چین را به هر دلیلی دارند توصیه کرد: افرادی که در چین اقامت دارند باید از تردد غیر ضروری به شهرها و مناطق درگیر با این بیماری پرهیز کنند و به هموطنان و تجار ایرانی نیز توصیه می کنم از سفر غیر ضروری به مقصد چین تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اطلاعیه سفارت ایران در پکن چین خاطرنشان کرد: در این اطلاعیه از هموطنان درخواست شده با توجه به شیوع این بیماری در چین حتما مقصد خود را در چین قبل از رفتن رصد و از تردد در اماکن مشکوک و آلوده خودداری کنند و در ادامه اگر چنانچه کار ضروری در این کشور ندارند از ورود و خروج  به این کشور خصوصا در شهرهای قرنطینه پرهیز کنند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها