کد خبر 78089

این هفته سه‌شنبه و چهارشنبه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا جلسه سیاست‌گذاری نرخ بهره خود را برگزار خواهد کرد و نگاه سرمایه‌گذاران بازارهای مالی اکنون در بحبوحه شیوع ویروس کرونا در جهان به سیاست‌های اعلامی این نهاد مالی عظیم آمریکا در هفته جاری دوخته شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای مالی جهان به شیوع ویروس کرونا در چین و خارج از چین واکنش نشان دادند و شاخص‌های سهام آمریکا اولین هفته نزولی خود را در سال جدید سپری کردند.

در صورتی که شیوع ویروس کرونا ادامه داشته باشد انتظار می‌رود که هفته بعدی نیز روند شاخص‌ها نزولی باشد و این در حالی است که سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا جلسه مربوط به نرخ بهره را برگزار کند.

اکنون نگاه سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به سیاست فدرال رزرو درباره نرخ بهره و همچنین برنامه خرید اوراق خزانه معطوف شده است. انتظار می‌رود که رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی خود بر عدم تغییر نرخ بهره تاکید کند مگر اینکه تغییر عمده‌ای در روند اقتصاد کشور رخ بدهد.

جلسه فدرال رزرو آمریکا در حالی برگزار خواهد شد که شرکت‌ها عمدتا سودآوری بهتر از انتظاری را در گزارش‌های خود منتشر کردند و اکثر شرکت‌های عمده و شاخص‌ساز توانستند از پیش‌بینی‌ها سبقت بگیرند.

همچنین بازدهی اوراق خزانه نیز از شیوع ویروس کرونا متاثر شد و بازدهی اوراق خزانه 10 ساله آمریکا اکنون به 1.68 درصد رسیده که برابر با نرخ اول نوامبر سال 2019  این اوراق است. از طرف دیگر قیمت طلا در بازارهای جهانی با رشد مواجه شد و سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از ریسک‌های بین‌المللی و حفظ سرمایه خود از سایر بازارها به سمت بازار طلا هجوم بردند.

فدرال رزرو آمریکا سال 2019 در واکنش به ضعف اقتصاد جهانی و هراس از احتمال رکود در این کشور سه بار نرخ بهره خود را کاهش داد و این در حالی بود که سال 2018 علارغم هشدارهای رئیس جمهور ایلاات متحده 4 بار نرخ بهره را افزایش داد.

دونالد ترامپ بعد از سخنرانی خود در داووس سوئیس در مصاحبه با خبرنگار شبکه سی ان بی سی اعلام کرد در صورتی که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش نمی‌داد اکنون رشد اقتصادی آمریکا به 4 درصد رسیده بود. از طرفی «لری کادلو» مشاور اقتصادی کاخ سفید در مصاحبه با همین شبکه خبری گفت سال 2020 احتمالا رشد اقتصادی آمریکا به 3 درصد خواهد رسید.

رشد اقتصادی سالانه آمریکا در سه ماهه چهارم سال حدود 2.9 درصد اعلام شد اما مشاوران اقتصادی کاخ سفید امیدوارند که با توجه به انتشار داده‌های قدرتمند تولیدات کارخانجات آمریکا و نرخ پایین بیکاری و همچنین امضای مرحله اول توافق تجاری با چین بتوانند رشد اقتصادی سال 2020 را به 3 درصد افزایش دهند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها