کد خبر 54958

یک دیپلمات اروپایی گفت: «آنها(ایرانیها) درباره اینستکس بی صبر هستند، اما این موضوع پیچیده است. ما کارمان را به بهترین نحو انجام می دهیم.»

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  در حالیکه هیچ یک از وعده‌های کشورهای اروپایی برای حفظ برجام عملی نشده است، یک دیپلمات اروپایی حاضر در وین گفت ایران برای راه اندازی ساز و کار ویژه مالی برای ایران (اینستکس) عجول است اما ما می‌توانیم ثابت کنیم که در حال پیشرفت در این زمینه هستیم.

بر این اساس، پایگاه خبری الشرق الاوسط در گزارشی از وین، محل مذاکرات کمیسیون مشترک برجام، نوشت: ایران اعلام کرده است که قدرتهای جهانی آخرین شانس خود را برای حفظ توافق هسته‌ای در وین در اختیار دارند.

یک دیپلمات اروپایی در این زمینه گفت: ما تکرار می‌کنیم به ایرانی‌ها که مسائل هسته‌ای قابل مذاکره مجدد نیستند. ما از آنها می خواهیم که در توافق باقی بمانند اما ما شلوغ کاری از جانب آنها درباره خودمان را نمی‌پذیریم.

این گزارش افزود: دیپلماتهای ارشد از انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه با مقامات ایران در وین طی امروز جمعه دیدار خواهند کرد.

الشرق الاوسط افزود: یک دیپلمات ایرانی نیز در آستانه شروع این دیدار گفت مهمترین خواسته تهران فروش نفت خود در همان سطح سابق یعنی قبل از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است.

ایران پیش از این اعلام کرده است صبر این کشور در برابر عدم انجام تعهدات کشورهای اروپایی در چارچوب برجام بی حد و مرز نیست و به مسیر خود برای کاهش تعهدات خود و محدودیتهایی که برجام اعمال کرده است ادامه خواهد داد.

این دیپلمات ایرانی افزود: ما یک سال تمرین صبر کردیم حالا نوبت اروپاییها است که تمرین کنند. آنها باید راه حلهایی پیدا کنند، راه حلهای عملی.

مقامات اروپایی می‌گویند این مهم است که به ایران نشان دهیم در انزوا قرار ندارد. در نشست روز جمعه آنها اثبات خواهند کرد خط اعتباری پیشنهاد شده رو به پیشرفت است. با این حال زمان اولین تراکنش این خط اعتباری هنوز نامشخص است.

یک دیپلمات اروپایی در این زمینه گفت: «آنها(ایرانیها) درباره اینستکس بی صبر هستند، اما این موضوع پیچیده است. ما قادریم نشان دهیم که در حال پیشرفت هستیم اما آنها می‌گویند که کافی نیست. خب این دیگر مشکل آنهاست، ما کارمان را به بهترین نحو انجام می دهیم.»/ باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها