کد خبر 14871

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام بدون حضور آمریکا خبر داد

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، ماریا زاخارووا اظهار کرد: اولین نشست کمیسیون مشترک برجام بدون حضور آمریکا روز جمعه برگزار می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: همه شرکت کنندگان در برجام به استثنای آمریکا مصمم به حفظ این توافق و ادامه همکاری در این راستا هستند. 
وی افزود:در نشست آتی کمیسیون مشترک برجام که روز 25 ماه می (جمعه چهارم خرداد ماه) در وین برگزار خواهد شد در خصوص سرنوشت برجام گفت وگو می شود.
زاخارووا خاطرنشان کرد: روسیه هیچگاه از سیاست تحریم های یکجانبه حمایت نکرده است و در آینده نیز از چنین سیاستی پشتیبانی نمی کند.
وی با بیان اینکه در غیرقانونی بودن تحریم های یکجانبه اطمینان داریم، تصریح کرد: در توسعه همکاری ها با ایران در عرصه های مختلف مصمم هستیم و به تلاش ها در این عرصه ادامه می دهیم.
زاخارووا خاطرنشان کرد: مهم است که ایران به تعهدات خود پایبند باشد، آژانس بین المللی انرژی اتمی بطور منظم پایبندی تهران را (به برجام) تایید می کند. 
سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه به تازگی درباره نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد: بر این باوریم که زمان برای تلاش و فعالیت کشورهای امضا کننده برجام مناسب بوده و این تلاش ها بدون حضور آمریکا ممکن است.
ترامپ روز 18 اردیبهشت - 8 مه خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد. 
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند. 
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها