کد خبر 99803

طبق اعلام وزارت صمت امکان بازنگری در میزان سهمیه تولیدکنندگان فولادی وجود دارد.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مهدی صادقی نیارکی در نشست با تولیدکنندگان لوله و پروفیل، سهولت در فضای کسب و کار و شفافیت در زنجیره مصرف را به عنوان راهبرد در اقدامات وزارت صمت اعلام‌کرد ‌و افزود: با بررسی وضعیت عرضه و تقاضا و حذف واحدهای غیر فعال یا غیر شفاف، بستر را برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان واقعی فراهم کرده‌ایم.

وی با بیان نکاتی در زمینه ابلاغیه شیوه نامه ساماندهی بازار فولاد توسط ستاد اقتصادی دولت، با تاکید بر عدالت در توزیع مواد اولیه و بهبود وضعیت تولید در زنجیره تولیدات صنعتی از جمله صنایع فلزی، خاطر نشان‌کرد: به دنبال شفافیت در عملکرد بنگاه‌ها و کاهش هزینه مبادله تولید هستیم و این سیاست در راستای عرضه عادلانه ورق‌های فولادی با قیمت منطقی‌ به متقاضیان است.

معاون امور‌ صنایع وزارت صمت اجرای این سیاست را در راستای رفع مشکلات واحدهای صنعتی و جلوگیری از تعطیلی صنایع مولد اعلام کرد و گفت: باید بستر به صورت عادلانه برای فعالیت واحدهای صنعتی مولد فراهم شود و امکان حضور واحدهای غیر شفاف در فضای صنعتی به حداقل برسد. نکته دیگر آنکه واحدهای صنعتی که مواد اولیه ارزان دریافت می‌کنند، باید محصولات تولیدی خود را به قیمت منطقی در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار دهند.

صادقی نیارکی به بازنگری در سهمیه واحدهای صنعتی در حوزه ورق های فولادی اشاره و خاطر نشان کرد: با شناسایی واحدهای صنعتی فعال، توزیع مواد اولیه به مصرف کننده واقعی با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت و دست واسطه‌های غیر مولد نیز از این بازار کوتاه خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: واحدهای صنعتی که نسبت به اصلاح سهمیه خود اعتراض دارند می توانند با اعلام مستنداتی نظیر صورت های مالی حسابرسی از میزان محصولات تولید شده ، مالیات ارزش افزوده ، مصرف حامل های انرژی و سایر مدارک به سازمان های صمت استانی مطابق دستورالعمل ابلاغ شده از سوی کمیته تخصصی عرضه و تقاضای فولاد، به افزایش سهمیه خود اقدام کنند.

 در این نشست که با حضور نمایندگانی از هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل برگزار شد، اعضای این تشکل تخصصی با تشریح مشکلات پیش روی تولید، از اجرای این دستورالعمل استقبال کرده و مقرر شد، در راستای تحقق شفاف سازی در شناسایی واحدهای صنعت مولد و احصاء ظرفیت‌های اسمی و بالفعل واحدهای زیر مجموعه سندیکای لوله و پروفیل بر اساس مستندات علمی اقدام کنند.

به گزارش فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه ای با عنوان «سقف قیمت فولاد در بازار تعیین شود» اعلام کردند: «اگر دولت و مجلس می‌خواهند از مصرف‌کننده حمایت کنند باید پروفیل فولادی را قیمت‌گذاری کنند و سقف قیمت فولاد تابعی از پروفیل تعیین شود. اگر ورق ارزان می‌خواهید پس پروفیل ارزان دست مردم بدهید.»/فارس

 

ارسال نظر

تازه ها