کد خبر 99796

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ روز چهارشنبه 19 آذر طبق نظر برخی از تحلیلگران که روند معاملات امروز بازار سرمایه را متعادل و منفی همراه با افزایش تقاضا در دقایق پایانی، پیش‌بینی کرده بودند، معاملات در زمان پیش‌گشایش متعادل بود و شاخص پس از رشد 4000 واحدی با تقویت عرضه در نمادهای بزرگ مواجه شد اما در پایان کار، حجم تقاضا افزایش یافت تا معاملات آخرین روز هفته، با افت 1220 واحدی شاخص کل پایان یابد.

به گزارش بااقتصاد، روند منفی و مثبت معاملات بازار سهام که در هفته‌های اخیر به روال عادی بازار تبدیل شده است، همچنین افزایش حجم و ارزش معاملات، به‌ویژه در نمادهای کوچک‌تر و ورود نقدینگی‌های خُرد به بازار، همگی نشان از پختگی سهامداران حقیقی و خُرد دارد، گویا حجم عرضه و افت شاخص، دیگر برای آنها همراه با ترس و هیجان نیست! تقویت تقاضا در نماد شستا توسط حقیقی‌ها آن‌هم در دقایق پایانی بازار امروز، شاهد این مدعاست.

صعود نرخ جهانی مس و صدرنشینی فملی در بورس تهران

تایم پیش‌گشایش در بازارهای بورس تهران و فرابورس، امروز، چهارشنبه 19 آذرماه، با تقویت تقاضا در نمادهای وتوکا، وکار، بموتو، ثبهساز، چخزر، کگهر، کوثر، قاسم و سمگا همراه شد تا در شروع کار بازار، شاهد صعود 4000 واحدی شاخص باشیم.

در گروه فلزات اساسی که معاملات مثبت و متعادلی را آغاز کرده بودند، فملی مانند دیروز، صدرنشین بود. فملی در قیمت 1660 تومان با افزایش 3 درصدی زیر تاثیر صعود نرخ جهانی مس که امروز به بیش از 7740 دلار (در هر تن) رسید، قرار گرفت.

فولاد در حوالی صفر تابلو با رنج مثبت و در قیمت 1440 تومان معامله شد و ذوب، شاخص‌ساز دیگر این گروه، با 3 درصد مثبت به قیمت 570 تومان رسید و حجم معاملاتش نیز با 130 میلیون سهم ثبت شد.

مشارکت 85 درصدی حقیقی‌ها در خرید شستا

نماد شستا هم با پشت سر گذاشتن روزهای منفی، امروز با نوسانات مثبت در قیمت 2950 تومان معامله شد و در دقایق پایانی بازار، با مشارکت 85 درصدی حقیقی‌ها در بخش تقاضا، بیش از 160 میلیون سهم را جابجا کرد.

خودرویی‌ها در امتداد جاده تعادل

 خودرویی‌ها هم امروز در دامنه مثبت معامله شدند و خودرو، در کنار چند نماد دیگر، بیش‌ترین میزان ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. خپارس هم با 4درصد مثبت معاملاتش را پشت سر گذاشت.

تاثیر بزرگان نفتی‌ها در افت شاخص

گروه فراورده‌های نفتی اما یک روز منفی همراه با افت قیمت را رقم زدند. شپنا، شتران و شبندر در رنج منفی معامله شدند و شبریز هم در محدوده صفر تابلو نوسانات مثبتی داشت.

با افزایش عرضه در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز مانند: شستا، فارس، شتران و کگل نمادهای کوچک‌تر هم از این روند تاثیر گرفتند و به همین دلیل، شاخص کل هم‌وزن در نیمه دوم بازار امروز با افت 5000 واحدی مواجه شد و شاخص کل نیز از صعود بازماند.

فارس و تاپیکو همچنان در رنج منفی

در ادامه معاملات، فارس، بزرگ‌ترین نماد از گروه محصولات شیمیایی، با 2 درصد افت به قیمت 1370 تومان رسید و تاپیکو، دیگر نماد شاخص‌ساز شیمیایی‌ها، در دامنه صفر تابلو و با نوسان منفی، در قیمت 1620 تومان معامله شد.

پترول اما با رنج مثبت، حجم معاملات 40 میلیون سهم را در قیمت 1310 تومان ثبت کرد و شگویا، شاروم، شفارس، شصدف، کلر، شلعاب، شپارس و شسینا نیز در سقف روزانه قیمتی با افزایش تقاضا مواجه شدند.

در گروه بانکی‌ها نیز وتجارت و وبصادر، بیش‌ترین حجم معاملات را شاهد بودند و وبصادر در ردیف نمادهایی قرار گرفت که بالاترین ارزش معاملات را رقم زدند.

توقف نمادهای کوچک و پرتقاضا

اقبال سهامداران حقیقی به نمادهای کوچک‌تر از جمله دارویی‌ها و صنایع غذایی در معاملات امروز هم قابل توجه بود و به همین دلیل نمادهای معاملاتی برکت، فسپا، خشرق، غشهداب و دسبحان با ثبت تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت، از سوی ناظر بازار متوقف شدند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهار‌شنبه، 19 آذرماه 99

مجموع ارزش معاملات امروز بازار سهام به بیش از  27 هزار میلیارد تومان رسید. شاخص کل نیز در پایان معاملات امروز با 1224 واحد افت به 1 میلیون و 506 هزار واحد رسید.

در مجموع، ارزش معاملات خُرد امروز بیش از 16685میلیارد تومان بود که نشان‌دهنده امیدواری دوباره حقیقی‌ها به بازار سرمایه است.

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,506,274.64 (1224.09 -)

شاخص کل هم‌وزن: 451,003.62 (6610.35 افزایش)

ارزش معاملات: 14,903 میلیارد تومان

حجم معاملات:1.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، شستا و کگل

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 19,431.89 (205.11 افزایش)

ارزش معاملات: 12,676 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت و منفی: بپاس، مارون و آریا

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها