کد خبر 99534

بااقتصاد گزارش می‌دهد

معاملات اولین روز هفته بورس اوراق‌بهادار ، مورخ 15 آذرماه، با افزایش نسبی عرضه در بازار آغاز شد اما با گذشت دقایقی، شاهد شکل‌گیری تقاضا در کلیت بازار و مثبت شدن شاخص کل بودیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با ادامه روند تقاضا در معاملات اولین روز هفته جاری، شاخص کل توانست با صعود حدود 20 هزار واحدی به رقم 1,490,710 برسد.

اضافه شدن سه امکان جدید برای فعالان بازار در سایت tsetmc

فعالان بازار سرمایه ، نخستین روز معاملاتی خود را با اضافه شدن سه قابلیت جدید در سایت tsetmc آغاز کردند. نقشه بازار ، بررسی وصعیت ورود پول حقیقی و چارت تحلیل تکنیکال در هر نماد، سه قابلیتی بود که از امروز به صورت رایگان از طریق بستر سایت tsetmc در اختیار تمامی فعالان بازار قرار گرفت.

خودرویی‌ها سراسر سبز و پرتقاضا بودند

نمادهای گروه خودرو و قطعات بیشترین حجم را به خود اختصاص دادند و ارزش معاملات در آن‌ها به 1771 میلیارد تومان رسید. از جمله نکات قابل توجه در معاملات امروز این گروه افزایش تقاضا و تقویت سمت تقاضا در تمامی نمادهای این گروه بود.

«خودرو» حجم معاملات نزدیک به 2 میلیارد سهم را پشت سر گذاشت و در پایان معاملات هم با صف خرید 273 میلیونی به کار خود پایان داد. از طرف دیگر «خگستر»، «خزامیا» و «خپارس» نمادهای مهم دیگری در این گروه بودند که همگی در سقف روزانه با صف خرید به کار خود پایان دادند. درمجموع فشار فروش قابل توجهی در این گروه وجود نداشت و معاملات در دامنه مثبت جریان داشت.

پالایشی‌ها در دامنه منفی

معاملات نمادهای پالایشی در سومین روز معاملاتی صندوق «پالایش یکم» در دامنه منفی جریان داشت و اثرات آن بر معاملات صندوق مذکور هم احساس شد. «شپنا»، «شبندر» و «شتران» در معاملات روز جاری به ترتیب با افت 2، 3 و 2.5 درصدی به کار خود پایان دادند. تنها نماد سبز پالایی‌ها »شبرز» بود که با افزایش قیمت 2.6 درصدی به کار امروز خود پایان داد.

صندوق «پالایش یکم» در جریان معاملات روز جاری حوالی صفر تابلو با نوسانات مثبت و منفی همراه بود و در پایان با قیمت 10599 تومان به کار خود خاتمه داد.

جریان نقدینگی، سیگنال مثبت برای ادامه روند صعودی؟

ارزش مجموع معاملات در بازارهای بورس و فرابورس طی معاملات امروز به حدود 20 هزار میلیارد تومان رسید، گردش پول در بازار و بالا بودن جریان نقدینگی یکی از مهم‌ترین عواملی است که امیدواری برای ادامه روند صعودی را بالا برده است. از طرفی تحلیل‌گران معتقدند گردش پول ایجاد شده در بازار می‌تواند به حفظ ثبات کمک کند و حداقل برای مدتی شاهد کاهش هیجانات در بازار باشیم، اتفاقی که در چند هفته رخ داده و اثرات قابل لمسی گذاشته است. می‌توان گفت مادامی که ارزش معاملات در بازار بالا باشد، به روند متعادل و صعودی امیدوار خواهیم بود.  

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز سه‌شنبه 11 آذرماه 99

در مجموع، گروه خودرو، بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی به ترتیب با ارزش معاملات 1771 میلیارد تومان، 1447 میلیارد تومان و 1008 میلیارد تومان برترین صنایع امروز بازار بودند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,490,710  (19,730 واحد افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 431,861 (8693 واحد افزایش)

ارزش معاملات: 12,534 میلیارد تومان

حجم معاملات: 11.27 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فارس، کگل، کچاد

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,803 (338 واحد افزایش)

ارزش معاملات: 6422 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.96 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: مارون، دی ، غصینو

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها