کد خبر 99335

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ سه‌شنبه/ 11 آذرماه در حالی‌که بازارهای موازی چشم به تصمیم‌های سیاسی مجلس و دولت به‌ویژه در موضوع برجام دوخته‌ و روند کاهش نسبی را در پیش گرفته‌اند، بازار سرمایه همچنان در مدار صعودی و مثبت قرار دارد. رشد چشم‌گیر ارزش معاملات روزانه بورس و افزایش 20 درصدی شاخص کل نسبت به کف، نشان می‌دهد که دوباره بورس، سیبل سرمایه‌گذاران خُرد قرار گرفته است، چنانچه ارزش معاملات خُرد امروز بورس، به بیش از 20 هزار میلیارد تومان رسید که یک رکورد مهم دیگر برای بازار سرمایه ایران محسوب می‌شود.

 

به گزارش بااقتصاد، امروز، سه‌شنبه، 11 آذرماه، معاملات بازار بورس تهران و فرابورس، در فاز منفی آغاز شد و شاخص کل زیر تاثیر عرضه سهم‌های بزرگی مانند شستا، مارون و وسپهر، بیش از 8000 واحد ریزش کرد اما پس از انتشار خبر بازگشایی نماد پالایش یکم و با ثبت رکورد تاریخی حجم معاملات شپنا که به رقم چشم‌گیر 700 میلیون سهم رسید و شگفتی‌ساز شد، به مدار مثبت بازگشت.

شستا، محرک منفی شاخص!

با نگاهی به روند معاملات صبح امروز، شستا به‌عنوان محرک اصلی افت شاخص بورس تهران محسوب می‌شود که با افت 3 درصدی مواجه و با قیمت 2943 تومان معامله شد.

حرکت سینوسی نمادهای فلزی در رنج مثبت

نمادهای گروه فلزات اساسی هم امروز با حرکت سینوسی منفی و مثبت همراه بودند و ذوب و فولاد پس از عبور از دامنه منفی دقایق نخست بازار، به محدوده مثبت 3 رسیدند. ذوب در سقف روزانه با قیمت 542.3 تومان، بیش از 347 میلیون جابجایی سهم انجام داد و فولاد هم با نوسانات مثبت در حوالی صفر تابلو، به قیمت 1430 رسید و حجم معاملات 180 میلیون سهم را ثبت کرد.

فلوله، فاسمین، کویر، فجر، کیمیا و فرآور هم از همین گروه در سقف روزانه قیمتی با افزایش تقاضا مواجه شدند و تنها کاوه و فخوز، در محدوده صفر تابلو با روند منفی همراه شدند و از فاز مثبت روزهای گذشته فاصله گرفتند.

گروه محصولات شیمیایی پرتقاضا و پر حجم

در گروه محصولات شیمیایی، معاملات فارس، بزرگ‌ترین مثبت‌ساز شاخص کل، امروز هم با حجم تقاضا همراه بود و در قیمت 1398 تومان و با مثبت 1.5 درصد، 52 میلیون سهم را جابجا کرد. تاپیکو، به‎‌عنوان رقیب فارس در این گروه، با قیمت 1625 تومان، صف خرید 161 میلیونی داشت و در نهایت نقل و انتقال 64 میلیون سهم را رقم زد.

شگویا، شاراک و کلر هم بیش‌ترین صف خرید را تشکیل دادند و معاملات مثبت را پشت سر گذاشتند و پترول در محدوده صفر تابلو و در دامنه مثبت، با قیمت 1400 تومان معامله شد. کرماشا، شاروم، شکربن، شغدیر، شاراک، شصدف، وپترو، شکلر، شتوکا و شاملا نیز در سقف روزانه قیمتی دادوستد شدند.

بازگشایی نماد پالایش و گشایش در روند بازار

اما گروه پالایشی‌ها، امروز شاهد بیش‌ترین تغییرات بودند و روند معاملات این گروه تا پیش از انتشار خبر بازگشایی نماد پالایش یکم، سرعت بیش‌تری به سمت صعود گرفت و مثبت شد.

انتشار خبر بازگشایی نماد پالایش یکم، نه‌تنها روند بر روند معاملات گروه پالایشی‌ها تاثیر گذاشت بلکه، تا حدود زیادی در تغییر مسیر بازار از منفی به مثبت هم موثر بود. گشایش نماد پالایش بدون دامنه نوسان و با رشد 30 درصدی، موجب رنج مثبت در نمادهای این گروه شد.

شپنای شگفتی‌ساز!

به این‌ترتیب، شپنا، شبندر و شبریز در سقف روزانه قیمتی معامله شدند و شپنا، شگفتی‌ساز امروز معاملات بورس تهران بود. حجم معاملات شپنا در معاملات امروز به رقم خیره‌کننده 700 میلیون سهم رسید درحالی‌که میانگین حجم معاملات سهم در یک سال گذشته، 133 میلیون سهم است!

معاملات بانکی‌ها و خودرویی‌ها زیر سایه

جو معاملات در گروه بانکی هم امروز مثبت شد و نمادهای دی، ونوین، وملل، وسینا و وکار در سقف قیمت روزانه، با صف تقاضا برای خرید همراه‌ بودند.

معاملات گروه خودروسازان، برخلاف روز گذشته به سمت منفی تمایل نشان داد و خودرو با افت یک درصدی، در قیمت 401 تومان، حجم معاملات بیش از 930 میلیون سهمی داشت.  

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز سه‌شنبه 11 آذرماه 99

در مجموع، گروه فراورده‌های نفتی، خودرو و بانک به ترتیب با ارزش معاملات 1671، 1498 و 1365 میلیارد تومان برترین صنایع بورسی امروز بودند. ارزش معاملات  خُرد بازار نیز به20078 میلیارد تومان رسید که در ردیف 3 روز برتر بازار از نظر ارزش در 2.5 ماه گذشته به حساب می‌آید.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,473,701.90 (7727.15 افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 419.895.39 (6939.18 افزایش)

ارزش معاملات: 16,227 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: تاپیکو، فارس و شپنا

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 18,369.42 (107.67)

ارزش معاملات: 7,417 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: شگویا، ذوب و صبا

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها