کد خبر 99266

در ادامه تصویب "آیین نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران" جعفر جمالی، عضو هیات مدیره و معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، خبر از اعمال سیاست‌گذاری‌ها و قوانین جدی، جهت برخورد با متخلفین بازار سرمایه داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «جعفر جمالی» درباره اقدامات انجام شده در زمینه ایجاد سلامت در معاملات بورس و برخورد با متخلفان بازار سرمایه گفت: به دنبال جلسات برگزار شده و انجام هماهنگی‌های لازم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت نگهداری از حقوق و منافع سرمایه گذاران در بازار اوراق بهادار با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار همکاری هایی با سایر نهادهای سیاست‌گذاری و نظارتی صورت گرفته است.

وی افزود: مطابق بند ۱۲ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار،  سازمان بورس و اوراق بهادار با استفاده از ابزارهای قانونی در اختیار، برخی از اقدامات را در دستور کار قرار داده و گزارش آن به دادستانی منعکس شده است.

جمالی نخستین اقدام در این زمینه را تصویب "آیین نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران" اعلام کرد و افزود: این آیین نامه برای نخستین بار توسط شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۰ شهریور ماه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب رسید.

عضو هیات مدیره و معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: دومین اقدام، طرحی مبنی بر الزام اشخاص حقوقی ناشر به معرفی بازارگردان و انعقاد قرارداد بازارگردانی با شرکت های دارای مجوز در این زمینه بود که تصویب آن در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۷ مهر ماه سال جاری انجام شد.

وی به دیگر تصمیم های اتخاذ شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: رسیدگی به پرونده تخلفاتی ۸۴ شخص حقوقی ناشر که از اجرای مصوبات ابلاغ شده، خودداری کرده اند و در مهلت مقرر اعلام شده از سوی شرکت بورس و اوراق بهادار تهران اقدام به عملیات بازارگردانی نکرده‌اند از جمله فعالیت هایی بورس که سازمان بورس به رسیدگی نسبت به آنها پرداخت.

جمالی اعلام کرد: صدور مجازات اخطار یا تذکر کتبی با درج در پرونده برای ۴۹ ناشر اوراق بهادار و صدور همان مجازات برای تعداد ۶۰ نفر از مدیران شرکت های مزبور، اقدام دیگر سازمان بورس به شمار می رود که موفقیت آمیز بوده است.

عضو هیات مدیره و معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: رسیدگی به پرونده تخلفاتی ۳۷ ناشر اوراق بهادار در هیات رسیدگی به تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار و صدور مجازات سلب صلاحیت از تصدی سمت مدیریت در کلیه ناشران اوراق بهادار، نهادهای مالی و تشکل‌های خودانتظام به مدت ۶ ماه و پرداخت جریمه نقدی به حساب خزانه دولت برای ۱۹۰ نفر از مدیران اشخاص حقوقی ناشر از جمله تصمیماتی بود که در چند وقت اخیر در راستای بهبود معاملات بازار سرمایه اتخاذ شده است.

وی به پیگیری اجرای مصوبات اعلام شده توسط ناشران اوراق بهادار در زمان رسیدگی به تخلفات و نیز صدور آرا اشاره کرد و گفت: از تعداد ۸۴ ناشر در پرونده های تخلفاتی، تعداد ۳۵ ناشر در مرحله رسیدگی بدوی و قبل از صدور آرای انضباطی، اقدام به انعقاد قرارداد بازارگردانی و اجرای عملیات بازارگردانی کرده اند که منجر به تبرئه ناشر و مدیران آنها از اتهام وارده شد، همچنین پس از صدور و ابلاغ آرای انضباطی نیز تعداد ۲۳ ناشر در راستای رفع آثار ناشی از تخلف صورت گرفته و اصلاح عملکرد، اسناد مثبته در خصوص انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان، به سازمان و یا بورس ارائه کرده اند./منبع:ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها