کد خبر 98551

در بازار امروز درحالی که نماد بزرگ شستا در مدار منفی بازگشایی شد و شاخص کل را با عقب‌نشینی حدود 13 هزار واحدی روبه‌رو کرد اما تاثیر منفی بر معاملات نمادها نداشت و سایر نمادها با معاملات مثبت، توانستند شاخص را سبز پوش نگاه دارند.

امروز در مرحله‌ی پیش گشایش، پالایشی‌ها با بیشترین حجم تقاضا همراه بودند؛ پس از بازگشایی نیز بازار همچنان با روند مثبت و افزایش تقاضا بر عرضه به کار خود ادامه داد و فملی، وغدیر، شبندر و شپنا شاخص سازان ساعات ابتدایی بازار بودند و فارس نیز که اخیرا معاملات منفی‌ای را پشت سر گذاشته بود بالاخره به محدوده‌ی مثبت بازگشت.

پس از گذشت یک ساعت از بازگشایی بازار، شاخص کل با افزایش ۲۸ هزار واحدی برای زمان کوتاهی پس از مدت‌ها، در کانال ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی قرار گرفت. اما بازگشایی منفی شستا شاخص کل را دوباره به کانال 1 میلیون و 200 هزار واحد برگرداند.

با بازگشایی نماد شستا، دیگر بازار بهانه‌ای برای ریزش ندارد

پس از انتشار خبر بازگشایی شستا، این نماد با کشف قیمت ۳۴۰۰ تومانی کار خود را آغاز کرد و بیشترین تقاضاهای خرید و فروش را بر قیمت ۳۰۰۰ تومانی داشت و در نهایت با افت ۱۵.۲۸ درصدی با قیمت پایانی ۳۰۴۵ تومانی معامله شد.

بازگشایی شستا در مدار منفی نه تنها تاثیر چندانی بر دیگر هم‌گروهی‌هایش و شاخص کل نداشت، بلکه انتظار می‌رود این تاثیرات اندک منفی نیز مقطعی باشد و با تخلیه‌ی فروشندگان از این سهم تعادل به بازار برگردد و روند صعودی شاخص تثبیت شود.

جزئیات معاملات بازار در پایان روز

در پایان روز معاملاتی، شاخص کل با رشد ۲۳ هزار واحدی ( ۱.۸ درصدی ) در ارتفاع ۱ میلیون و ۲۹۶ هزار واحدی، و شاخص هم‌وزن با رشد ۴۵۹۴ واحدی (۱.۲ درصدی ) به کار خود پایان دادند.

مجموع ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس، بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان بود.

شستا، فولاد، فملی، فارس، تاپیکو کگل و شپنا بیشترین تاثیر در شاخص ررا داشتند. همچنین گروه‌های خودرو، چندرشته‌ای و شیمیایی ها برترین گروه‌های صنعت بودند که بیشترین حجم و ارزش معاملات را در بازار امروز داشتند. ارزش معاملات این سه گروه به ترتیب ۱۹۲۳ میلیارد تومان، ۱۲۹۰ میلیارد تومان و ۷۷۶ میلیارد تومان بوده است.

آیا بازار سرمایه دوباره جذابیت خود را بین مردم باز‌می‌یابد؟

پس از اعلام خبر رسمی جناب آقای همتی، رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر توافق بانک‌ها بر سقف ۲۰ درصدی سود بین بانکی، تحلیلگران بازار سرمایه، به آینده‌ی کوتاه مدت این بازار خوش بین شدند؛ چرا که پیش از این گمانه‌ها بر این بود که این عدد حدود ۲۴ درصد اعلام شود و حداکثر ۲۰ درصد بودن نرخ این سود و پایین آمدن نرخ سود سپرده و همچنین اصلاحات قیمتی که در روزهای گذشته در بازار بورس رخ داده است، می‌تواند موجب استقبال دوباره مردم از بورس شده و سرمایه‌های خرد وکلان سرمایه‌گذاران را به این بازار تزریق کند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها