کد خبر 98503

پس از چند ماه ریزش‌های پی‌درپی و گاهی هم صعودهای بی‌رمق شاخص، بازار سرمایه گویا جانی دوباره گرفته است و با بازگشت نمادهای شاخص‌ساز به مدار مثبت، تلاش می‌کند، روزهای منفی که تابلو بورس، سراسر قرمز بود را پس بگیرد.

به گزارش بااقتصاد، معاملات بازار سهام امروز، دوشنبه، 26 ابان‌ماه، در زمان پیش‌گشایش با روند متعادل و متمایل به مثبت آغاز شد اما نمادهای بزرگ در رنج منفی و با صف فروش معاملات خود را شروع کردند. 

بازگشت دوباره شاخص‌سازان به روزهای سبز 

بر پایه این گزارش، روند منفی نمادهای بزرگ بازار نیز، پایدار نماند و فملی، فولاد و خودرو، با تغییر مسیر از صف فروش، به صف خرید، شاخص‌سازان اصلی امروز بازار سهام بودند. فملی متاثر از قیمت‌ جهانی مس که به بیش از 7 هزار دلار در بازارهای جهانی رسید، از فاز منفی در ابتدای صبح، به مدار مثبت بازگشت.

نمادهای بترانس، کاما، پتایر، ولپارس، وهور، کرمان و رافزا از همان دقایق نخست بازار و در زمان پیش‌گشایش، با صف خرید مواجه شدند. در ادامه معاملات امروز، گروه خودرو، بانک و محصولات شیمیایی جزو صنایع برتر قرار گرفتند و بالاترین حجم و ارزش معاملات را رقم زدند. 

در همین حال، نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز فملی و فولاد نیز با گروه خودرو و بانک رقابت نزدیکی را آغاز کردند و در ردیف مثبت‌سازان اصلی شاخص قرار گرفتند.

خورویی‌ها بیش‌ترین ارزش معاملات امروز را ثبت کردند

ارزش معاملات گروه خودرو به 1091 میلیارد تومان رسید و صدرنشین نمادهای ارزش‌محور شد. خودرو، خساپا، خپارس و خگستر از این گروه، نمادهای تاثیرگذار بودند که در سقف قیمت روزانه با افزایش تقاضا مواجه شدند. خودرو با قیمت 363 تومان، حجم معاملات 207 میلیونی را در محدوده مثبت 3 درصدی رقم زد. 

خساپا نیز با تقاضای قابل توجهی مواجه شد و در قیمت 240 تومان، صف خرید بیش از 200 میلیون سهم را تشکیل داد. در همین گروه، خزامیا، خاذین، خریخت و خوساز همچنان در صف فروش قرار داشتند.

پالایش یکم نیامده هم مثبت شد

در گروه پالایشی‌ها که روزهای منفی زیادی را پشت سر گذاشته‌اند، شتران در قیمت 1102 تومان، بیش از 40 میلیون سهم را جابجا کرد و شپنا نیز با قیمت 1387 تومان در سقف روزانه قرار گرفت و پرتقاضا ظاهر شد.

افزایش ارزش معاملات خُرد و حرکت حقیقی‌هایی که پارک کرده بودند

امروز هم مانند روز گذشته بازار سهام شاهد افزایش ارزش معاملات خُرد بود. ارزش کل معاملات خُرد، به 9.2 هزار میلیارد تومان رسید و حقوقی‌ها نیز بیش از 30 میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار کردند و 14 درصد از معاملات امروز را به خود اختصاص دادند.

بالاترین ارزش دادوستد حقوقی‌ها در بازار سهام امروز، در گروه محصولات شیمیایی، بانکی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری (وپاسار، وشهر و صباح) بود و حقیقی‌ها نیز به خرید سهام فراورده‌های نفتی، فلزی و انبوه‌سازی (شبندر، کاما و ثباغ) تمایل نشان دادند. 

هشدارهای نهاد ناظر به متخلفان بورس

در این میان، هشدارهای پیاپی رییس سازمان بورس به شرکت‌های متخلفی که تاکنون بازارگردان معرفی نکرده‌اند هم قابل توجه است. حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس اوراق بهادار، اعلام کرد: تمامی ناشران مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی هستند و ناشرانی که از تکالیف خود سر باز زنند، لغو پذیرش در بورس و فرابورس می‌شوند. همچنین صلاحیت حرفه‌ای مدیران این شرکت‌های متخلف نیز سلب می‌شود! 

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه 26 ابان‌ماه 99

ارزش مجموع معاملات امروز در بازار بورس و فرابورس به 12.902 میلیارد تومان رسید.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,273,746.67 (16389.77 واحد افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 370,139.42 (533.71 واحد افزایش)

ارزش معاملات: 8,329 میلیارد تومان

حجم معاملات: 9.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فملی، فولاد و خودرو

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,096.74 (575)

ارزش معاملات: 4,571 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: صبا، مارون و وهور

 

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها