کد خبر 98211

سهامداران حقیقی مترصد فرصتی برای خروج از بازار سهام

مثبت شدن روند معاملات در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز، پس از چند روز متوالی منفی، بارقه‌های امید را در دل بازار سرمایه تاباند اما ناپایداری موج مثبت شاخص در دقایق پایانی بازار امروز، نشان داد که برخی از سهامداران حقیقی، مترصد فرصتی برای خروج از بازار سهام هستند.

 

به گزارش بااقتصاد، معاملات بورس اوراق بهادار تهران، امروز، سه‌شنبه، 20 ابان‌ماه، روی موج مثبت قرار گرفت و نمادهای بزرگی مانند: فولاد، فملی و خودرو که روزهای منفی زیادی را پشت سر گذاشته بودند، با حجم تقاضا مواجه شدند. روند مثبت این نمادها، چراغ سبزی برای سهامداران حقیقی که قصد فروش سهام‌شان را داشتند و همچنین تبادل سهام میان حقوقی‌های بازار بود.

افت و خیز شاخص کل در رقم 3000 واحد مثبت و منفی

روند مثبت معاملات صبح امروز تا زمان پایان بازار، تداوم نیافت و با تشکیل صف فروش مقابل برخی از سهم‌ها، شاخص کل با افت 3243 واحدی مواجه شد و سیر نزولی را طی کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز 3/0 کاهش یافت اما شاخص کل فرابورس، رشد 31 واحدی را به ثبت رساند.

در بازارهای معاملاتی امروز، حدود 14 درصد از نمادها با تقاضا مواجه شدند و نزدیک به 60 درصد از نمادها نیز در صف فروش ایستادند. ولپارس و وشهر، صدرنشین صف خرید و فروش در بازار امروز بودند.

کامودیتی‌ها و صادرات‌محورها از موج منفی در امان ماندند

پیشروی برخی از نمادهای بزرگ تا سقف روزانه در ساعت‌های نخست بازار، با افزایش عرضه مواجه و متوقف شد و نمای تابلو معاملات را از سبز، به رنگ قرمز تغییر داد. این تغییر روند اما برای نمادهای صادرات‌محور و کامودیتی‌ها متاثر از عوامل داخلی مانند: افزایش نرخ دلار و عوامل خارجی، ازجمله جریان مثبت بازارهای جهانی، اتفاق نیفتاد و همچنان سبزپوش بودند.

در میان سهم‌های شاخص‌ساز، کگل، کچاد و فملی، خوب‌های امروز بورس تهران بودند و وامید، جم و شتران، در مدار منفی، شاخص کل را نزولی‌تر کردند. در بازار فرابورس نیز، کگهر، آریا و زاگرس صدرنشین جدول مثبت بودند و صبا، ذوب و شگویا، بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

به‌رغم معاملات روزهای اخیر که حجم انتقال سهام از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بیش‌تر بود، امروز میزان خرید حقیقی‌ها نیز افزایش یافت اما حقوقی‌ها، بالاترین حجم دادوستدها را به خودشان اختصاص دادند و بیش از 664 میلیارد تومان سهام جابجا کردند.

 در مجموع ارزش معاملات امروز بازارهای معاملاتی به بیش از 10 هزار میلیارد تومان رسید که ارزش معاملات خرد در بورس تهران بیش از 5 هزار میلیارد تومان بود.

خودرویی‌ها یک روز مثبت دیگر را پشت سر گذاشتند

در گروه خودرویی‌ها نیز، نماد خودرو بیش‌ترین میزان ارزش معاملات بورس تهران را با قیمت 315 تومان در رنج مثبت 2 درصد و حجم معاملات 1.4 میلیارد سهمی به خود اختصاص داد. خساپا نیز با قیمت 210 تومان در مثبت 1.5 درصد قرار گرفت و حجم معاملاتش از 1.4 میلیارد سهم عبور کرد.

سازمان بورس در برزخ تصمیم‌گیری برای حذف یا ابقای زمان پیش‌گشایش

امروز هم بازار سرمایه خبرهای مهمی را شاهد بود و در همان ساعت نخست شروع معاملات، محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس، از لغو تغییر زمان پیش‌گشایش بازار و کاهش زمان آن که دیروز اعلام شده بود، خبر داد. به گفته گودرزی، فعلا تغییری در زمان پیش‌گشایش بازار ایجاد نمی‌شود و مانند روال قبل، تایم پیش‌گشایش از ساعت ۸:۳۰ تا ۹ صبح خواهد بود. گویا سازمان بورس برای حذف یا ابقای تایم پیش‌گشایش بازار در برزخ تصمیم‌گیری به‌سر می‌برد!

دستور رییس سازمان برای تعیین تکلیف بازگشایی نمادهای بزرگ

دستور حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس مبنی تعیین تکلیف بازگشایی شستا، خبر مهم دیگر امروز بود. قالیباف، ضمن تاکید بر وظیفه قانونی سازمان در بازگشایی و توقف نمادهای بورسی، با اشاره به توقف طولانی نماد شستا، از شرکت بورس تهران خواست تا سریع‌تر نسبت به بازگشایی این نماد و سایر نمادهای متوقف، اقدام کند.

رییس سازمان بورس همچنین، تلویحا به شرکت‌هایی که تاکنون بازارگردان معرفی نکرده‌اند، از جمله شستا، هشدار داد.

هشدار مجلس به شورای عالی و سازمان بورس نسبت به استفاده نکردن اختیارات قانونی

در ادامه خبرهای امروز، محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس نیز این شورا را به‌نوعی در افت بازار سرمایه مقصر دانست و گفت: شورای عالی بورس متناسب با وضعیت بازار بورس تصمیم‌گیری نکرده است. وی همچنین خطاب به سازمان بورس، تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار از ابزارهای قانونی که قانون‌گذار در اختیارش قرار داده، در زمان مناسب و به نحو مطلوب استفاده نکرده و دامنه نوسان و حجم مبنا را در زمان مناسب تغییر نداده است.

حذف دلار یارانه‌ای از شکر و تایر

اما خبرهای مهم و تاثیرگذاری که هم برای سهامداران و هم برای شرکت‌های بورسی اهمیت بسزایی دارد، حذف ارز دلار 4200 تومانی از شکر و تایر (لاستیک‌های سواری) بود. به دستور وزارت صنعت، ارز تخصیصی برای واردات شکر و تایر، رسما از دلار 4200 تومانی به ارز نیمایی تغییر کرد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز سه‌شنبه 20 آبان‌‌ماه 99

 بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,211,938.53 (3225 کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 364,878 ( 1202 کاهش)

ارزش معاملات: 6026 میلیارد تومان

حجم معاملات: 8.9 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: وامید، جم و شتران

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 15,515.55 (32 افزایش)

ارزش معاملات: 4212 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.3 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: کگهر، آریا و زاگرس

 

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها