کد خبر 97734

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در راستای تثبیت بازار سرمایه ۱۱ پیشنهاد ارایه کرده است که این بندها در دست بررسی است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهادات 11 گانه ای برای تثبیت بازار سرمایه ارائه داد که در دست بررسی بوده و به شرح زیر است:

1- سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است، ظرف سه ماه نسبت به تهیه طرح اصلاح ساختار سازمانی مبتنی بر حاکمیت شرکتی و متناسب با وضعیت کنونی بازار سرمایه و طی مراحل قانونی تصویب آن اقدام و حداکثر یک ماه پس از تصویب، اجرایی کند.

2- این سازمان باید در پایان هر هفته معاملاتی، نسبت به رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه بر اساس شاخص‌های ریسک مصوب شورای عالی بورس در قالب سه گروه پرریسک، ریسک متوسط و کم‌ریسک، تهیه و منتشر کند.

3- سازمان بورس مکلف است، نسبت به افشای اطلاعات معاملات کلیه اشخاص حقوقی در زمان معامله اقدام کند.

4- سازمان بورس باید از طریق رسانه؜ های عمومی و ملی نسبت به ارتقای دانش مالی جامعه در زمینه معاملات اوراق بهادار و بازار سرمایه اقدام کند.

5- سازمان بورس مکلف است، حداکثر سه ماه پس از پایان هر سال مالی نسبت به افشای صورت؜ های مالی سازمان اقدام کند. 6- سازمان بورس باید ضمن تعریف و تعیین حدود نوسانات شاخص در شرایط غیرعادی در مواجهه با نوسانات شدید و غیرمتعارف نسبت به بکارگیری ابزارهای کنترل بازار مانند دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و سایر ابزارهای در اختیار اقدام کند.

7- وزیر اقتصاد مکلف است، ظرف سه ماه ضوابط تشکیل شورای عالی ثبات مالی را بر اساس قوانین و مقررات و با همکاری بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس تهیه و اجرایی کند.

8- شورای عالی بورس باید مصوبات را حداکثر یک هفته پس از تصویب از طریق درگاه الکترونیکی سازمان بورس منتشر کند. موارد مربوط به مصوبات محرمانه و غیرقابل انتشار در صوت تایید شورای امنیت ملی قابل انتشار نخواهد بود.

9- سازمان بورس مکلف است، حداکثر ظرف سه ماه دستورالعمل فعالیت فعالان فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه را تهیه و پس از تصویب در شورای عالی بورس اجرایی کند. هرگونه فعالیت در فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه خارج از این دستورالعمل ممنوع است و متخلفین، مشمول مجازات جرائم اخلال در نظام اقتصادی خواهند شد.

10- سازمان بورس باید حداقل 10 درصد کارمزد معاملات اوراق بهادار را به شرط عدم افزایش هزینه معاملات برای خریداران و فروشندگان به عنوان منابع پایدار صندوق تثبیت بازار سرمایه پیش بینی کند.

11- سازمان بورس مکلف است،هر سه ماه یکبار گزارش درخواست‌ها و مجوزهای صادره از سوی سازمان بورس را به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

تازه ها