کد خبر 97704

بااقتصاد گزارش می‌دهد

بورس تهران که هفته نخست ابان‌ماه را کاملا ریزشی پشت سر گذاشت و تنها در 4 روز کاری، نزدیک به 9 درصد سقوط را تجربه کرد، امروز، شنبه، 10 ابان به آرامش رسید و مثبت شد. برخی تحلیلگران معتقدند، فشار فعالان قدیمی بازار سرمایه به دولت و تحرکاتی برای طرح پرسش از وزیر اقتصاد در مجلس که توسط هیات‌رییسه به کمیسیون تخصصی ارجاع شد، عامل اصلی بازگشت نصفه و نیمه بورس به مدار مثبت بوده است.

به گزارش بااقتصاد، طرح پرسش از فرهاد دژپسند، وزیر اقتصادی و دارایی، با 13 محور در زمینه بازار سرمایه، در هیات رییسه مجلس مطرح و برای اجرا به کمیسیون تخصصی ارجاع شد. مهم‌ترین محورهای طرح پرسش از وزیر اقتصاد، فروش مدیریت‌ نشده سهام عدالت و خارج از روال حقوقی‌ها در بازار منفی، حمایت نکردن سهامداران حقوقی‌، صندوق‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه و بانک‌ها از سهم‌های‌شان در روزهای منفی بازار، دلیل ناتوانی سازمان بورس در تمکین شرکت‌های خصولتی به معرفی بازارگردان، ناکارآمدی سیستم معاملات بورس و برخی موارد دیگر است.

بازپس‌گیری کانال 1.3 میلیون واحدی شاخص کل

به‌هر روی، در نخستین روز از هفته دوم ابان‌ماه، بازارهای معاملاتی روی ریل مثبت قرار گرفتند و صعودی شدند. بر همین مبنا، شاخص کل، در نیم ساعت آغاز معاملات، با 14 هزار واحد صعود، به کانال 1.3 میلیون واحدی بازگشت. 4 نماد شاخص‌ساز پالایش یکم، که هفته گذشته مورد اعتراض اهالی بازار قرار گرفته بودند نیز امروز در مدار مثبت قرار گرفتند.

پالایش یکم، پرچمدار تابلو سبز بورس تهران

در گروه پالایشی‌ها، شتران با حجم معاملات 40 میلیونی، با افزایش مثبت 3 درصدی روبرو شد و به قیمت 1216 تومان رسید. حجم معاملات در شبندر هم 14 میلیون سهم بود که با 2 درصد مثبت، در کانال قیمتی 2900 تومان قرار گرفت. شپنا در مثبت 3 درصد، شاهد جابجایی 98 میلیون سهم با قیمت 1454 تومان بود و شبریز در محدوده قیمتی 3030 تومان، 3 درصد افزایش را ثبت کرد.

فولاد و فملی هم مثبت شدند

شاخص‌سازان فلزات اساسی، مانند همیشه با سردمداری فولاد، به تثبیت روند صعودی معاملات امروز کمک کردند. فولاد با قیمت 1306 تومان و حجم معاملات 83 میلیون سهم، صف خرید 71 میلیونی تشکیل داد و در فملی نیز با قیمت 2160 تومان و صف 20 میلیونی برای خرید، 37 میلیون سهم معامله شد.

ذوب با تقاضای خرید 80 میلیونی، در قیمت 468.4 تومان، 66 میلیون سهم را جابجا کرد و در فخوز، با 4 میلیون صف خرید، در قیمت 3509 تومان، 21 میلیون سهم معامله شد. از همین گروه، کاوه که از هفته گذشته مثبت شده بود، امروز هم با ادامه این روند، در قیمت 2028 تومان، صف خرید 7 میلیونی تشکیل داد. منفی‌های امروز گروه فلزات اساسی، فاسمین، فولای، کیمیا، فلوله، فسرب، فراور، فنوال، فخاس، فزرین و زنگان بودند.

بازگشایی نماد فارس بدون محدودیت نوسان قیمت!

امروز همچنین بازار شاهد بازگشایی چند نماد از جمله فارس و کسعدی بود. پس از درج پیام ناظر مبنی بر بازگشایی بدون محدودیت نوسان قیمت نماد معاملاتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس(فارس)، با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل، با استفاده از مکانیزم حراج انجام و آماده معامله شد اما با افت 3 درصدی، شاخص کل بورس را حدود 4 هزار واحد کاهش داد.

معاملات کسعدی مورد تایید ناظر بازار قرار نگرفت

نماد کسعدی از گروه پربازده کاشی و سرامیک نیز امروز با قیمت 3045تومان مچ و بازگشایی شد اما در پایان تایم بازار، معاملات آن مورد تایید ناظر بازار قرار نگرفت و قرار است این نماد روز یکشنبه، 11 ابان‌ماه (فردا) با محدودیت نوسان قیمت، آماده انجام معاملات شود.

در گروه خودرویی‌ها نیز خساپا، با قیمت 242 تومان و افزایش 7.5 درصدی مچ شد و خودرو هم از همان دقایق نخست بازار، با افزایش تقاضا، به قیمت 329 تومان رسید و یکی از مثبت‌سازان شاخص بورس امروز بود.

تداوم مسیر حکشتی در موج منفی

بزرگ‌ترین مغموم بازار سراسر سبز امروز، نماد حکشتی بود که با استقبال خریداران مواجه نشد و صف فروش 44 میلیونی تشکیل داد تا همچنان به روند منفی خود ادامه دهد!

در بازار فرابورس، نماد آریا به‌رغم انتشار خبر قرارگیری این شرکت پلیمری در لیست جدید تحریم‌های امریکا، در صدر مثبت‌های این بازار ایستاد و با قیمت 16280 تومان در سقف قیمت روزانه با افزایش تقاضای خرید مواجه شد.

در مجموع، کل ارزش معاملات امروز در بازارهای معاملاتی به رقم 9540 میلیارد تومان رسید.

همتی آب پاکی را روی دست لابی‎‌های بانکی ریخت و افزایش سود سپرده را تکذیب کرد

اما مهم‌ترین خبر امروز برای بازار سرمایه، تکذیب دوباره افزایش نرخ سود سپرده بانکی توسط عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی بود. وی در جمع خبرنگاران، تصریح کرد که کاهش سود سپرده قانونی بانکی، ربطی به سود سپرده ندارد و بانک مرکزی هم درپی افزایش سود سپرده بانکی نیست. 

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز شنبه 10 ابان‌ماه 99

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,305,800.89 (17469.77 معادل 1/3 درصد افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 377,800.32 (830.46 معادل 0/2 درصد افزایش)

ارزش معاملات: 6,856 میلیارد تومان

حجم معاملات: 7.2 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فولاد، فملی و کگل

 بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 16,267.47 (142)

ارزش معاملات: 2,685 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: آریا، وسپهر و ذوب

 

گزارش: مولود غلامی

ارسال نظر

تازه ها