کد خبر 96904

تحلیلگران چه می‌گویند؟

از روزی که نرخ دلار محدوده روانی 30 هزار تومان را رد کرد، بازار سهام با ورود نقدینگی حقیقی‌ها مواجه شد و به نظر می‌رسد که پول هوشمند یا همان اسمارت مانی، بسیار آرام و خزنده در سهم‌ها خرید می‌زند و منتظر نتیجه انتخابات امریکا نمی‌ماند.

احسان خاتونی داریان، مشاور سرمایه‌گذاری و تحلیلگر بورس

بازار سرمایه این‌روزها از یک‌سو با کمبود نقدینگی به دلیل خروج بخشی از آن مواجه است و از سوی دیگر، ورود خزنده اسمارت‌مانی یا پول هوشمند توسط حقیقی‌ها را لمس می‌کند. بنابراین، با چرخش نقدینگی در صنایع مواجه هستیم و با توجه به این‌که پول پارک شده نیز در بازار وجود دارد، بخشی از آن در سهم‌ها و صنایعی که ارزنده به نظر می‌رسند، در چرخش است.

در بازار سهام امروز رشد خودرویی‌ها و پالایشی‌ها مشهود بود و این دو گروه در خرید پرقدرت ظاهر شدند اما بانکی‌ها برخلاف چند روز گذشته، پر عرضه بودند. این روند را می‌توان به دلیل کاهش ارزش معاملات و نقدینگی، ارزیابی و تحلیل کرد.

از روزی که نرخ دلار محدوده روانی  30 هزار تومان را رد کرد، بازار سهام با ورود نقدینگی حقیقی‌ها مواجه شد و به نظر می‌رسد که پول هوشمند یا همان اسمارت مانی، بسیار آرام و خزنده در سهم‌ها خرید می‌زند و منتظر نتیجه انتخابات امریکا نمی‌ماند. این‌روزها حقیقی‌های بازار که در محاسبات‌شان به‌درستی نرخ دلار را می‌سنجند و شرکت‌ها را ارزیابی می‌کنند، متوجه ارزندگی بسیاری از سهم‌‌ها می‌شوند. از دیدگاه آنها در صورت افزایش نرخ دلار، ارزندگی این شرکت‌های بورسی نیز بالاتر می‌رود و سرمایه‌گذاری در این شرایط توجیه دارد.

می‌توان گفت که پول هوشمند یا اسمارت مانی‌، تحلیل‌های عامیانه در قبال نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و تاثیر حضور ترامپ یا بایدن بر این کرسی، را قبول ندارد و به آرامی و زیرپوستی، در سهم‌ها خرید می‌زنند و شاید احساس می‌کنند که بعد از انتخابات ممکن است بازار فرصت مناسبی برای ورود ایجاد نکند. البته انتشار گزارش6 ماهه شرکت‌ها هم موثر است، به‌ویژه در گروه پالایشی‌ها که با برگشت ذخایر ارزی، تخفیف نرخ خوراک و فروش محصولات‌شان در بورس کالا، باید منتظر گزارش‌های خوبی باشیم. سایر شرکت‌ها مانند سیمانی‌ها و مواد غذایی که افزایش نرخ می‌گیرند، نیز در همین دسته قرار دارند و بزودی تاثیر دلار گران را بر صنایع مشاهده خواهیم کرد و نتایج آن در بازار سرمایه نیز ملموس و محسوس خواهد بود.

تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها