کد خبر 95783

صندوق های سرمایه گذاری در بورس یکی از مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری در روزهای پر ریسک است و افراد می توانند برای متحمل شدن ریسک کمتر در بازار سرمایه در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صندوق های سرمایه گذاری در بورس یکی از مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری در روزهای پر ریسک است و افراد می توانند برای متحمل شدن ریسک کمتر در بازار سرمایه در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند.

صندوق سرمایه گذاری چیست و چند نوع صندوق سرمایه گذاری وجود دارد؟

صندوق های سرمایه گذاری یکی از بهترین ابزار برای تازه واردها یا اشخاص محتاط است که می خواهند کمترین ریسک را در بازار سرمایه متحمل شوند.

در ایران صندوق ها با استقبال کمی روبرو هستند و هنوز فرهنگ استفاده از آن در میان سهامداران جا نیافتاده است.اما در جهان این صندوق ها مورد استقبال بسیاری از سهامداران قرار می گیرد و در روزهای پر ریسک بازار احتمال خرید آن ها افزایش می یابد.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس انواع مختلفی دارند که به شرح ذیل است:

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

 صندوق سرمایه گذاری در سهام

 صندوق سرمایه گذاری مختلط

 صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله

 صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

و...

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

این صندوق ها برای اشخاصی است که تصمیم دارند کم ترین ریسک ممکن را در بازار سرمایه داشته باشند. دلیل کم ریسک بودن این صندوق ها ضمانت نقدشوندگی و جبران خسارت است. این صندوق ها بیشترین سرمایه گذاری خود را در خرید اوراق بهادار مانند اوراق اجاره، خزانه، مشارکت و ... انجام می دهند و دلیل کم ریسک بودن آن در این است. این صندوق ها می توانند قابل معامله باشند یا به صورت سالانه خرید و فروش شوند و سود سالیانه به سرمایه گذاران خود اعطا کنند.

صندوق سرمایه گذاری سهامی

این صندوق ها بیشترین میزان سرمایه گذاری خود را در سهام انجام می دهند و درصد کمی از سرمایه خود را به اوراق بهادار اختصاص می دهند.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

این صندوق ها سرمایه گذاری خود را میان خرید سهام و اوراق بهادار تقسیم و به هر دو به یک میزان تقریبا یکسان تقسیم می کنند.این صندوق ها بازدهی خوبی نسبت به سپرده های بانکی دارند و ریسک کمتری هم نسبت به صندوق های سهامی دارند.

صندوق های قابل معامله یا ETF

این صندوق ها همانند سهام شرکت ها در بورس خرید و فروش می شوند و می توانند سهامی، درآمد ثابت ، مختلط  و یا حتی بر پایه طلا باشند.

مزیت این صندوق ها قدرت نقدشوندگی آن ها است و سرمایه گذار می تواند هر زمان که بخواهد آن را خریداری کرده یا بفروشد.

اما این صندوق هیچ ضمانتی بر جبران خسارت یا نقدشوندگی ندارند اما مزیت آن ها بر خرید سهام شرکت ها در این است که هیچ دامنه نوسانی برای معاملات روزانه ندارند و معافیت مالیات معاملاتی دارند.

صندوق های مبتنی بر طلا

این صندوق ها بر پایه سرمایه گذاری بر روی سکه طلا است و اشخاصی که سرمایه کافی برای خرید سکه طلا ندارند و تصمیم دارند در این بازار سرمایه گذاری کنند می توانند با اندک سرمایه خود در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند.

البته این صندوق ها تنها بر روی سکه طلا سرمایه گذاری نمی کنند و بخشی از سرمایه خود را ممکن است به اوراق بهادار اختصاص دهند.

 

ارسال نظر

تازه ها