کد خبر 94403

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بورس را راهی برای تامین مالی پروژه‌های ملی عنوان کرد و عنوان کرد از بدو تاسیس یک شرکت باید به ظرفیت‌های ورود آن به بازار سرمایه توجه شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «محمدرضا پورابراهیمی» با بیان اینکه این روزها بازار ثانویه به شکل مطلوبی در مسیر توسعه قرار داد، افزود: با توجه به اینکه بازار ثانویه عاملی مهم در شکل‌گیری بازار اولیه و عملیاتی شدن پروژه‌ها است، بنابراین این بازار ایفا کننده نقش مهم و حیاتی در اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس روند کنونی توسعه بازار ثانویه را یک مشکل اساسی برای بازار سرمایه برشمرد و گفت: اکنون این بازار از حالت بازار سرمایه گذشته است چراکه یک شرکت نه یکبار بلکه بیش از سه بار در بورس عرضه می‌شود به این ترتیب که یک شرکت یک بار خودش در بورس پذیرش می‌شود، یکبار با هلدینگ بالادستی خود (برای دومین بار) عرضه شده و دفعه سوم هم توسط شرکت مادر تخصصی روانه بازار می‌شود که چنین روندی نمی‌تواند کمک کننده به کشور و اقتصاد باشد.

 وی افزود: عمدتا این شرکت‌ها قبلا یکبار وارد بورس شده و تجهیز منابع کرده‌اند و اگر ۱۰ بار دیگر هم وارد بازار شوند تنها در افراد سهام‌دار آن‌ها تغییراتی رخ خواهد داد.  

 پورابراهیمی تصریح کرد: آنچه مسلم است این مشکل باید حل شود و راهکار آن ایجاد شرکت سهامی عامی است تا از طریق آن بتوانیم پروژه‌ها را با رویکرد بازار اولیه از طریق بازار ثانویه تامین مالی کنیم.  

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس وجود چنین نهاد و شرکتی را در بازار سرمایه یک خلا جدی اعلام کرد و گفت: اکنون منابع زیادی به سمت بازار سرمایه آمده  و حجم آن روزانه بیش از هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود این بدان معنی است که درصد بالایی از منابع را می‌توان در اقتصاد ملی و برای پروژه‌های ملی استفاده کرد.  

پورابراهیمی پروژه‌های موجود در حوزه بالادستی نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاهی و همچنین حوزه معادن و صنایع را مدنظر قرار داد و افزود: این حجم نقدینگی می‌تواند امکان اجرایی شدن پروژه‌های در این بخش را مهیا کند و برای این مساله بهترین راهکار آن است که دولت، نهادهای دولتی یا غیردولتی و خصوصی، آنها در قالب تاسیس شرکت سهامی عام تعریف کنند. ‌

وی تصریح کرد: بهتر است فرآیند فعالیت این شرکت‌ها بدین صورت باشد که از همان روز اول پذیره‌نویسی این پروژه‌ها، تعریف و پیرو آن دولت یا بخش غیر دولتی و خصوصی امکانات، تجهیزات و منابع خود را بیاورند تا قیمت‌گذاری منطقی انجام و بلافاصله بعد از عرضه سهام آنها در بازار ثانویه، فرآیند معاملات آنها در قالب پذیرش در فرابورس عملیاتی شود.

 پورابراهیمی افزود: شرکت سهامی عام توسعه پروژه می‌تواند به تجهیز منابع و جلوگیری از روند غیر طبیعی افزایش حجم نقدینگی و آثار و تبعات آن در اقتصاد کشور کمک کند و از همه مهمتر منجر به اجرای پروژه‌های اقتصادی کشور شود که نتیجه آن اشتغال‌زایی و تولید خواهد بود.

 به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اگر حجم منابع بازار سرمایه با اقتصاد واقعی گره نخورد تبعات آن به مراتب وحشتناک‌تر از عدم توسعه بازار سرمایه خواهد بود و این موضوع به عنوان دغدغه اصلی ما محسوب می‌شود، زیرا هر روز بازار سرمایه بزرگ‌تر شده و ارزش بازار آن بیشتر خواهد شد اما نکته مهم آن است که درصد بسیار کمی از این منابع به عملیات واقعی اقتصاد منجر شده است.  

 وی با بیان اینکه این روند باید معکوس شود به این ترتیب که ۹۰ درصد این منابع باید در بازار اولیه و در جهت تولید هدایت شود، گفت: در سالی که به عنوان سال «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری نام گرفته است بهترین اقدام آن است که با تشکیل شرکت سهام عام توسعه پروژه نسبت به تامین مالی پروژه‌ها و همچنین عرضه سهام این شرکت ها در بازار سرمایه اقدام شود.  

پورابراهیمی شکل‌گیری این نهادها را گامی در جهت جذب منابع برای ظرفیت‌های اقتصادی کشور و همچنین هدایت نقدینگی به پروژه‌های کشور برشمرد و تصریح کرد: در شرایطی که استقبال مردم از بازار سرمایه قابل توجه است چنین اقدامی می‌تواند منجر به جهش در اقتصاد ملی و افزایش ثروت مردم شود./ایرنا 

 

ارسال نظر

تازه ها