کد خبر 93655

حسین زمانی درمزاری، مدرس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه:

بازار سرمایه در حالی‌ روزهای گرم تابستان را با آرامش خاطر سپری می‌کرد و منتظر روزهای رنگارنگ پاییز با گزارش عملکرد 6 ماهه شرکت‌ها بود که به گفته فعالان بزرگ بازار، شو تبلیغاتی سازمان خصوصی‌سازی با هماهنگی وزارت اقتصاد بر سر عرضه سهام شرکت‌های پالایشی در قالب صندوق دارادوم و یا بلوکی، آغاز شد. تایید و تکذیب‌های پیاپی، متفاوت و متناقض از سوی مدیران و مسئولان این دو دستگاه دولتی به همراه آزادسازی سهام عدالت و معامله آن در بازار سرمایه، شاخص دو میلیون و 100 هزار واحدی را به زیر کشاند تا جایی‌که امروز با افت 88 هزار واحدی به کانال یک میلیون و 814 هزار واحد رسید! هرچند تحلیلگران و فعالان بزرگ بازار، افت و خیز را ذات بازار می‌دانند اما نسبت به اصلاح بیش از 30 درصدی برخی نمادهای بزرگ هم انتقاد دارند.

حسین زمانی درمزاری، مدرس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اشاره به این موضوع، تصریح می‌کند: ناهماهنگی و بی‌درایتی دولت به‌ویژه تناقض‌گویی مسئولان وزارت نفت و سازمان خصوصی‌سازی، بازار را از مسیر عادی خارج کرد و متاسفانه در قبال این سیاست‌های اشتباه، کسی هم پاسخ‌گو نیست!

این فعال قدیمی بازار سرمایه، می‌گوید: هفته گذشته شاهد بودیم که وزارت نفت چگونه به مصوبه هیات وزیران در عرضه صندوق‌های دارا و تعیین زمان عرضه آنها بی‌توجهی کرد و رییس سازمان خصوصی‌سازی نیز با اجرای یک شو تبلیغاتی لوث‌شده، خبر از عرضه نشدن دارادوم داد.

زمانی ادامه می‌دهد: در همین حال و تنها چند دقیقه بعد، رییس روابط عمومی همان سازمان، با انتشار اطلاعیه‌ای، صحبت‌های رییس سازمان خصوصی‌سازی را تکذیب کرد و این نشان از دوگانگی در یک سازمان کوچک مانند خصوصی‌سازی و همچنین ناهماهنگی میان ارکان دولت دارد.

این تحلیلگر ارشد بورس، می‌افزاید: وقتی وزیر نفت و معاونانش هم مصوبه هیات وزیران را نادیده می‌گیرند و خبر از عرضه بلوکی نفت در بازار می‌دهند، کاملا مشخص است که ادامه همان شو تبلیغاتی در حال اجراست و بازهم تکذبیه‌ای که چند ساعت بعد منتشر شد!

به گفته این مدرس بورس، رفتار مدیران دولتی در عرضه دارادوم، این شائبه را در بازار سرمایه ایجاد کرده است که شرکت‌های پالایشی پیش از ابلاغیه وزیر نفت، سهم‌های‌شان را در بالاترین قیمت عرضه کرده‌اند. یکی از این شرکت‌ها، شپنا بود که دو و نیم میلیارد سهم را در همان روز فروخت!

زمانی با انتقاد از سیاست‌های وزارت اقتصاد، تصریح می‌کند: واکنش وزارت اقتصاد هم نسبت به این مسایل منفعلانه بود و باید قدرتمندانه از بازار سرمایه حمایت می‌کرد. حالا پرسش اهالی بازار این است که چرا وزارت نفت و سازمان خصوصی‌سازی ابتدا از اجرای مصوبه دولت سر باز زدند و این شو تبلیغاتی را اجرا کردند؟

وی ادامه می‌دهد: خواسته سهامداران و فعالان بازار از نهادهای نظارتی این است که وارد گود شوند و دلیل ناهماهنگی و دوگانگی در کابینه دولت که تاثیر منفی بر بازار گذاشته است را پیگیری کنند.

وی با تاکید بر این‌که نوسان جزیی از ذات بازار است اما ایجاد بی‌اعتمادی به بازار را نمی‌توان نادیده گرفت، اظهار می‌کند: پس از 5 ماه هنوز دولت نتوانسته است عرضه صندوق‌ها را مدیریت کند و بازتاب منفی ضعف مدیریت کلان دولتی را در بازار سرمایه شاهد هستیم.

این تحلیلگر ارشد بورس، با اریه راهکار برای بازگشت بازار به روال عادی، می‌گوید: در بهمن ماه 95 صندوق توسعه و تثبیت با تجمیع صندوق توسعه ملی، سازمان بورس و وزارت اقتصاد، تشکیل شد تا در زمان ریزش بازار از آن حمایت کنند، الان زمان حمایت است و صندوق توسعه و تثبیت باید وارد شود.

وی می‌افزاید: همچنین از ابتدای مردادماه 99 ، کارمزد کارگزاری‌ها 50 درصد کاهش یافت که 30 درصد از آن به صندوق توسعه و تثبیت اختصاص یافت تا در زمان ریزش بازار، با پشتوانه مالی صندوق، حمایت‌های لازم انجام شود و اکنون زمان آن فرارسیده است.

زمانی اضافه می‌کند: طبق خبرهای رسیده، دکتر قالیباف دستور به حمایت از بازار داده و صندوق تثبیت هم در حال خرید سهم است اما متاسفانه جو روانی حاکم بر بازار ناشی از ترس است و حقوقی‌ها هم در صف‌های سنگین فروش قرار گرفته‌اند.

این تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، می‌گوید: طبق قانون مصوب سازمان بورس، در صورت ریزش 20 درصدی بازار، ناظر باید به طور اتوماتیک نمادها را متوقف ‌کند تا شفاف‌سازی انجام شود اما در روزهای اخیر این اتفاق نیفتاد و ناظر بازار اقدامی نکرد. این یک اشکال در سیستم نظارت بازار است و  ناظر باید توضیح بدهد!

وی اظهار امیدواری می‌کند که فردا شاخص به نقطه حمایتی برسد و بازار جانی دوباره بگیرد و می‌افزاید: در صورت صعود شاخص، بازار تا سقف قبلی محدوده 2100 کمی محتاط عمل می‌کند تا به تعادل برسد و اگر از این مرز عبور کند، سقف قبلی تقاضا افزایش خواهد یافت.

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها