کد خبر 92485

مصاحبه اختصاصی با یکی از سهامداران عمده بگیلان

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر به عنوان سهامدار 54 درصد از شرکت توسعه مسیر برق گیلان، این نیروگاه را به عنوان اولین نیروگاه سیکل ترکیبی در کشور که برق استان گیلان و بخشی از استان‌های همجوار را تامین می‌کند، معرفی کرد.

دکتر سید فریدالدین معصومی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در این خصوص گفت: 54 درصد نیروگاه گیلان متعلق به این گروه می‌باشد.

وی افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان اولین نیروگاه سیکل ترکیبی احداث شده در کشور است. این نیروگاه دارای 6 واحد گازی از نوع V94.2 با ظرفیت نامی 143.8 MW و سه واحد بخار سیکل ترکیبی   E-type  با ظرفیت نامی 148.2 MW می باشد. طراحی و تامین تجهیزات این نیروگاه توسط شرکت زیمنس آلمان صورت گرفته و پس از نصب، اولین واحد گازی آن در سال 1371 راه اندازی و از سال 1376 نیز کلیه واحدهای گازی و بخاری با ظرفیت کامل در مدار قرار دارد.

معصومی ادامه داد:  طی سال‌های بهره‌برداری تا پایان سال 1398، کلا 170 میلیون مگاوات ساعت انرژی خالص در نیروگاه تولید و تحویل شبکه سراسری شده است. طی این سال‌ها، کلیه فعالیت‌های نیروگاه اعم از بهره برداری، تعمیرات دوره‌ای و تعمیرات اساسی توسط پرسنل نیروگاه بر روی واحدهای گازی و بخار نیروگاه به انجام رسیده و در حال حاضر کلیه واحدها با راندمان لحظه ای بالغ بر 47 درصد و بدون هیچ محدودیتی، مطابق توان مورد انتظار شرکت مدیریت شبکه برق ایران قادر به سرویس دهی هستند. آخرین آمادگی تولید سالیانه استحصال شده توسط نیروگاه بالغ بر 10 میلیون مگاوات ساعت است.

معصومی افزود: سوخت اصلی نیروگاه گاز طبیعی است که توسط دو ایستگاه گاز خط لوله سراسری تامین می‌شود؛ ولی این امکان نیز وجود دارد که از گازوئیل بعنوان سوخت دوم برای تولید برق استفاده شود. نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان یکی از معدود نیروگاه‌هایی است که به شبکه خط لوله انتقال فرآورده نفتی متصل بوده، که نیروگاه را قادر می سازد در فصل زمستان و به هنگام بارش سنگین برف، حتی در صورت قطع بودن جریان گاز و راه‌های ارتباطی، تولید برق مستمر داشته باشد. این نیروگاه دارای قابلیت خود راه‌انداز است و در صورت خاموشی سراسری در شبکه برق کشور، قادر است به تنهایی نسبت به برقدار نمودن شبکه اقدام نماید. همچنین این نیروگاه در فرآیند کنترل فرکانس شبکه برق کشور مشارکت داشته و جزء اولین نیروگاه‌هایی است که نسبت به ارائه این خدمات اقدام نموده است. از دیگر خصوصیات بارز نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان، تجهیز یکی از واحدهای گازی آن به سیستم خنک کننده هوای ورودی است که در پیک بار تابستان 10 MW بر توان تولیدی آن می افزاید. پست بلافصل نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان دارای 10 خط خروجی 230 کیلو ولت و 2 خط خروجی 400 کیلو ولت است که علاوه بر استان گیلان، بخشی از برق مورد نیاز استان های همجوار را تامین می کند. 

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر در خصوص بورسی شدن نیروگاه گفت با توجه به اطلاعیه عرضه اولیه فرابورس ایران نیروگاه گیلان با نماد بگیلان سه شنبه هفتم مرداد ماه از ساعت ١٣ لغایت ١٧ عرضه می شود که علاقه مندان به خرید سهام این نیروگاه می توانند اطلاعات تکمیلی وگزارش کارشناسی ارزشگذاری سهام عرضه شده در وب سایت رسمی شرکت فرابورس ایران به نشانی www.ifb.ir مراجعه نمایند.

 

ارسال نظر

تازه ها