کد خبر 91870

مدرس و مشاور سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی:

مدرس و مشاور سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، تصریح کرد: رفتار دوگانه‌ای بر بازار سرمایه حاکم شده است و بخشی از شاخص‌سازها که در یکی دو هفته گذشته با رشد بالایی همراه بودند، در دو سه روز اخیر به دلیل برگزاری مجامع، پرعرضه ظاهر شدند. از سوی دیگر سهم‎‌هایی که در هفته‌های گذشته روند اصلاح داشتند و شاخص هم‌وزن نشان‌گر این رفتار بود، امروز با روند افزایشی مواجه شدند.

 

دکتر هاتف سیدپور، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: بنابراین امروز شاهد یک بازار نسبتا هوشمند بودیم که اسیر رفتار گله‌ای شاخص‌سازها نشد و در صورت تداوم این جریان، پیامدهای بسیار خوب و مبارکی برای بازار سرمایه به همراه خواهد داشت. 

به گفته این مدرس بازارهای مالی، اگر هوشمندی در بازار سرمایه تداوم یابد و سهم‌ها بر مبنای ارزندگی و ارزیابی  معامله‌گران و نه از روی هیجانات ناشی از بازار، خرید و فروش ‌شوند، تاثیر مثبتی بر جریان بازار سرمایه می‌گذارد.

سیدپور، با انتقاد از سیاست رهاشدگی بازار ارز، تصریح کرد: افزایش نرخ دلار از یک‌سو، بر بازار سرمایه تاثیر مثبت می‌گذارد اما فشارهای اقتصادی برای مردم ایجاد می‌کند. با توجه به این‌که نرخ ارز در شرایط «بی‌سقفی» قرار گرفته و مشخص نیست بانک مرکزی چه زمانی در بازار ارز دخالت خواهد کرد، دارایی‌هایی مانند سهام حتی با مخالفت‌های موجود، برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر شده است. 

این مشاور سرمایه‌گذاری بازارهای مالی، با اشاره به افزایش نرخ دلار، گفت: امروز نرخ ارز نیمایی 18 هزار و 400 تومان اعلام شد و این اعداد و ارقام خبر بسیار خوبی برای بازار سرمایه است هر چند برای عموم خبر بسیار بدی است! 

وی همچنین به سخنان اخیر رییس کل بانک مرکزی اشاره و اظهار کرد: هچ کشوری در هیچ کجای دنیا در یک شرایط جنگی- مثل شرایط ما- ارزش برابری پول ملی را رها نمی کند تا در دخمه های سبزه میدان یا در صرافی های یک کشور دیگر ارزش آن تعیین شود.

سیدپور ادامه داد: کشور در شرایط بغرنجی قرار دارد اما رییس کل بانک مرکزی در رسانه‌ها و خبرها صراحتا اعلام می‌کند که در بازار ارز دخالت نمی کند! در شرایطی که کشور در 3 سال اخیر زیر فشار تحریم‌ها قرار گرفته و مدیران اقتصادی نیز بر آن آگاهی کامل دارند، باید برای هر روز این کشور و این مردم یک نقشه و پلن ارزی ارایه می‌کردند.

وی گفت: بعید می دانم برای افکار عمومی قانع کننده باشد که چون فلان کشور یا بهمان صادر کننده، ارز به ما نداده اسا، بنابراین نرخ ارز باید بالا برود! یک مدیر اقتصادی باید به این مسایل فکر و بحران ها را حل کند نه اینکه بحران را با سرعت بالا در زندگی مردم پمپاژ نماید.

سیدپور، با طرح این پرسش که برنامه بازار متشکل ارزی بانک مرکزی، به کجا رسید، اظهار کرد: مهم‌ترین مساله در اقتصاد ملی، نرخ ارز است و سایر مسایل، پیامدهای ناشی از این عارضه است.

وی گفت: به نمایدگان مجلس توصیه می کنم برای دفاع از ارزش پول ملی اقدام کنند.

این مدرس بازارهای مالی، شکستن مرز روانی نرخ 25 هزار تومانی دلار را برای اقتصاد کشور بسیار خطرناک و البته دور از تصور دانست و گفت: حتی معامله‌گران بزرگ بازار هم از شکستن خط روانی نرخ 25 هزار تومانی دلار شگفت‌زده و متعجب شده‌اند و باورشان نمی‌شود به این راحتی نرخ دلار به این محدوده رسیده باشد.

وی گفت: هر نوع مدیریت یا هر نوع سیاست گذاری که منجر به فقیرتر شدن مردم شود، غلط و اشتباه است و باید با استفاده از هر ابزاری جلو آن گرفته شود.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها